Bezpieczeństwo na Dominikanie. Niebezpieczne zwierzęta i morze. Porady i wskazówki. Czy się zaszczepić? Jak uniknąć zatrucia pokarmowego?

Bezpieczeństwo na Dominikanie

Nie występuje większe zagrożenie przestępczością. Nie odnotowano zagrożenia terroryzmem. Poziom przestępczości pospolitej jest dużo niższy niż w Europie i innych krajach Ameryki Łacińskiej.

Strefy turystyczne i plaże są regularnie kontrolowane przez agencje ochrony. Przebywając poza strefami turystycznymi, nie należy nosić biżuterii i większej ilości gotówki. Noclegi najlepiej zamawiać w hotelach położonych w centrach turystycznych. Turyści zwiedzający wyspę mogą korzystać z hoteli w mniejszych miejscowościach, lecz nie powinni zabierać ze sobą rzeczy wartościowych (np. biżuterii).

Aktywność słoneczna 
Poziom nasłonecznienia jest bardzo wysoki – zalecane są ochronne kremy i lekkie ubranie.

Niebezpieczne zwierzęta i morze

Na większości plaż, żadne rekiny lub inne niebezpieczne morskie zwierzęta nie występują, ponieważ plaże oddzielone są od oceanu przez rafy koralowe.
W otwartym basenie morza kąpać się jest niebezpiecznie, ponieważ przybrzeżne prądy są wystarczająco szybkie. 
Kilka przybrzeżnych wód jest otoczonych podwodnymi skałami i żyjące tam stworzenia morskie są niebezpieczne dla niedoświadczonych nurków.

Zdrowie i medycyna

Przed wyjazdem do Dominikany nie są wymagane szczepienia, jednak lekarze specjalizujący się w medycynie tropikalnej uważają, że należy się zaszczepić przeciwko żółtaczce typu A i B, żółtej febrze, tyfusowi, polio, tężcowi, błonicy, a także zapaleniu opon mózgowych typu A i C.
Wszystkim wyjeżdżającym w tereny wilgotne, takie jak np. Park Narodowy Los Haïtises, zaleca się odpowiednią profilaktykę uzgodnioną z lekarzem. Większe niebezpieczeństwo grozi ze strony szeroko rozpowszechnionego AIDS i występującej w całym kraju po deszczach gorączki dengue, roznoszonej przez komary (krótkotrwały stan chorobowy charakteryzujący się wysoką gorączką oraz silnymi bólami mięśni i stawów). 
Nieprzyjemne może być zatrucie ciguatera po spożyciu ryb. Jego przyczyną jest jad cigua produkowany przez pierwotniaki żyjące na glonach. W ilości niebezpiecznej dla człowieka toksyna ta występuje tylko w organizmach większych ryb drapieżnych, takich jak barakudy, Ocyurus chrysurus czy makrele.
Objawy pojawiają się 3–6 godzin po spożyciu zatrutego mięsa: bóle i skurcze brzucha, wymioty, biegunka, mrowienie w stopach i dłoniach oraz odczucia zimna mimo upału lub gorąca mimo chłodu. W takim wypadku trzeba natychmiast wezwać lekarza.
Najlepiej spożywać tylko niewielkie ryby. Zatrucia przewodu pokarmowego można uniknąć, pijąc wodę sprzedawaną w butelkach i rezygnując z wszelkich potraw produkowanych z użyciem wody lub choćby płukanych wodą (sałata, lody), dostępnych również w tanich ulicznych restauracjach i na targowiskach.
Warto pomyśleć o odpowiednim ubezpieczeniu na wypadek zachorowania za granicą. Bezpłatną opiekę medyczną można uzyskać w szpitalach publicznych. Jednak dostęp do niej jest ograniczony. Często żąda się opłaty przed udzieleniem porady lub pomocy.
Lekarstwa na Dominikanie są bardzo drogie, dlatego w podróż najlepiej wziąć własne (muszą być przepisane przez lekarza). 
Podróżującym na Haiti i Dominikanę zaleca się przestrzeganie zasad higieny żywienia w tropiku, w tym unikania wody i napojów z niepewnego źródła oraz spożywania posiłków poddanych niedostatecznej obróbce termicznej. Przypominamy także, że w Polsce dostępna jest doustna szczepionka przeciwko cholerze, rekomendowana podróżującym na tereny wysokiego ryzyka tej choroby.

Wielkie znaczenie ma na Dominikanie medycyna naturalna.
Ponad 80 % mieszkańców wyspy nie stać na wizytę u prawdziwego lekarza a co dopiero na leczenie nowoczesnymi metodami.
Dlatego tez niezliczona ilość gatunków roślin i ziół służy z powodzeniem jako lekarstwa. 
Tak było zawsze i tak chyba pozostanie pomimo wkraczającej do miast cywilizacji.