Kiedy jechać na wakacje do Dominikany?. Klimat, temperatury i ważne informacje, ludność i wyznanie, język państwowy i w strefach turystycznych, cło i deklaracja celna, wszystko o walucie na wyspie.

Klimat na Dominikanie

Dominikana to kraj stworzony do wypczynku i rekreacji. Klimat jest tropikalny, morski. Średnia miesięczna temperatura na nizinach od +25 do +27 stopni. 
Pora deszczowa trwa od maja do września – ulewy są częste, ale krótkie. Mogą wystąpić także krótkie ulewy w listopadzie i grudniu. W pozostałym okresie pogoda sucha i ciepła. 
Najcieplejszym miesiącem jest lipiec (do +31 stopni), ale wiatr wiejący północnego wschodu od morza zmniejsza odczucie upału.

W zimie średnia temperatura wynosi +22 stopnie.

Kiedy jechać na wakacje do Dominikany?

Najlepszy czas na wakacje – od października do kwietnia.
Pora deszczowa trwa od maja do sierpnia i września.

Ludność i wyznanie.
Dominikanę zamieszkuje około 8,7 milionów osób. Większość ludności (73%) to murzyni, mulaci i kreole, jak i wielu imigrantów z Europy (16%) i Afryki (11%). Pod względem religijnym – katolików (95%), w pozostałym procencie przeważają protestanci i Żydzi, ale wciąż wiele osób przyznaje się do wyznawania kultów animistycznych i lokalnych.

Język państwowy – hiszpański, w strefach turystycznych porozumieć się można w języku angielskim, niemieckim i francuskim.

Waluty
Dominikańskie peso (RD $, lub DOP), równe 100 centavos. W obiegu są banknoty o nominale 2000, 1000, 500, 100, 50, 20 i 10 pesos, a także monety 1 peso i monety 50, 25, 10, 5 i 1 centavos. 1 USD to około 36.63 DOP (pesos), a 1 EUR – 53.79 DOP. 
Zarówno dolary amerykańskie, jak i euro są akceptowane w ośrodkach turystycznych. Można legalnie wymienić dolary lub euro w bankach, kantorach, hotelach.
Wymiana pieniędzy na ulicy nie jest bezpieczna. Najlepiej płacić gotówką w dolarach amerykańskich. Podobnie rzecz się ma w przypadku kart kredytowych. W kurortach znajduje się spora liczba bankomatów, w których będziesz mógł wybrać pieniądze, jeśli zajdzie taka potrzeba. Lepiej nie nosić przy sobie większej ilości gotówki.
Przywóz waluty obcej nie jest ograniczony (wymagana deklaracja), wywóz – w wysokości wskazanej w deklaracji (zakaz wywozu ponad 10 tysięcy dolarów w gotówce). Wwóz w wywóz dominikańskiejj waluty jest zabroniony.

Cło
Dozwolone bezcłowy wwóz do 1 litr alkoholu o zawartości alkoholu 22% , a mniej niż 2 litry spirytusu, 500 gram kawy i 200 papierosów lub pudełko cygar i 2 butelki perfum (powinne być otwarte), a także rzeczy osobistego użytku, podarunki za nie więcej, niż 100 dolarów. Zabroniony jest przywóz żywych zwierząt, produktów rolniczych i ogrodniczych (tj. niemal wszystkie produkty spożywcze) i narkotyków (ograniczony także przywóz niektórych leków). Wywóz bez specjalnego zezwolenia rzeczy o wartości historycznej i artystycznej (szczególnie wydobytych z dna morskiego), kilka gatunków storczyków i rdzenia palmy, a także cygar w ilości ponad 50 sztuk na osobę.