Przymiarka do cen w Grecji, przed wyjazdem na wczasy

Zanim zaplanujemy wyjazd do Grecji powinniśmy się dobrze zorientować nie tylko co zabrać, ale również jakie obowiązują w tym kraju ceny. Może się bowiem okazać, że nie warto, na przykład, kupować całej reklamówki kremów do opalania i wypychać nimi i tak już przeładowanych walizek, a zamiast tego kupić wszystko co potrzeba na miejscu w takiej samej, albo podobnej, cenie.

Pozwoli nam to oszacować, czy opłaca nam się wykupywać opcję all inclusive i być przywiązanym do hotelu, czy może korzystniej będzie, jeżeli nastawimy się na żywienie się we własnym zakresie.

Ceny w Grecji – jedzenie w restauracji i produkty w supermarketach

Za obiad w restauracji będziemy musieli zapłacić w Grecji około 12 euro. Cena ta może być dużo niższa albo wyższa, w zależności od tego co, gdzie i kiedy zjemy. 
Wiadomo, że za ten sam posiłek w centrum miasta, w środku sezonu turystycznego będziemy musieli zapłacić dużo więcej niż wtedy, gdy zjemy go gdzieś na obrzeżach. Jeżeli chcemy zjeść coś tańszego, możemy zamówić sobie gyros, który kosztuje 6-7 euro albo ewentualnie gotową kanapkę, którą można zjeść już za 5 euro.

Jedząc w restauracjach należy jednak pamiętać o tym, że w Grecji do ceny posiłku dolicza się tzw. „opłatę za usługę” w wysokości 1 euro. Tak naprawdę, nikt do końca nie wie czego ona dotyczy, ale dzięki temu jesteśmy zwolnieni z obowiązku dawania napiwku, ponieważ jest on już w niej zawarty.

Przykładowe ceny, niektórych produktów, które można kupić w supermarkecie zawiera następująca tabela:

PRODUKTCENA W EURO
Chleb0.60
Napój gazowany1,00 – 1,1
Butelka wody1
Mała woda0.50
Jajka 6 szt.1.30
Kurczak cały6
Ser feta 1kg6
Szynka 1kg6

Ceny alkoholi

Alkohol w Grecji ma podobną kosztuje podobnie jak w innych krajach UE. Za litr wódki zapłacimy w sklepie około 11 euro. Względnie tanie jest wino, 5 litrowy baniak można kupić już za 5.5 euro. Za lepsze wino trzeba jednak zapłacić około 7 euro za litr. Średnia cene piwa wynosi około 1euro. Ceny alkoholi w barach i restauracjach są uzależnione od rodzaju i rangi danego lokalu.

Komunikacja 
Do poruszania się po większych miastach oraz do przemieszczania się pomiędzy rożnymi miejscowościami niezastąpione są środku komunikacji miejskiej. Jeżeli chcemy jeździć po jednym mieście, najkorzystniej jest zakupić bilet czasowy za 1 euro. Uprawnia nas on do poruszania się po mieście dowolnymi autobusami przez okres 90 minut. Pomiędzy miastami kursują również autobusy transportu międzymiastowego.

 Za taksówkę będziemy musieli zapłacić 0.32 euro za kilometr przejechany na terenie miasta w dzień, zaś w nocy 0,60 euro. Opłata za wejście do taksówki wynosi 1 euro. Dodatkowo będziemy musieli zapłacić 1,50 ze wezwanie taksówki. Opłacie podlega każdy bagaż ważący powyżej 10 kg. 

Paliwa
Litr benzyny bez-oktanowej 95 kosztuje w Grecji około 1,59 euro, zaś 98 – 1,79 euro. Za m3 gazu musimy zapłacić 0,68 euro.