Górskie linie kolejowe w Indiach

Indie oferują turystą szeroki wachlarz zabytków architektonicznych które mogą odwiedzić będąc na terenie kraju. Jest ich tak wiele że często jest się ciężko zdecydować z czego zrezygnować nie mając za wiele czasu. Gdy już zwiedzimy wszystkie najważniejsze miejsca w Bombaju, Delhi, Kalkucie warto zainteresować się troszkę innymi atrakcjami które warto zobaczyć. Pierwszą z nich są górskie koleje wpisane przez Światową Komisję Dziedzictwa Kulturowego na listę UNESCO. Nie stało się tak bez powodu. Linie te są nadal działającymi połączeniami a przy okazji pokazują znakomitą myśl architektoniczną oraz przemysłową.

Pozwalają one na transport zarówno ludzi jak i surowców na terenie kraju którego teren jest w większości górzysty. Istnieją dwie linie kolejowe. Starsza Himalajska Dardżyling wykonana w 1881 roku oraz ukończona dopiero w 1908 ze względu na problemy górzystego terenu Nilgiri Mountain. Różnica wzniesień na których poruszają się pociągi jest ogromna. Dolna stacja znajduje się na wysokości 326 m.n.p.m. natomiast górna 2 203 m.n.p.m. Koleje miały ogromny wpływ na rozwój Indii oraz proces kolonizacji. Teraz zapewniają również wspaniałe widoki w czasie podróży. Piękne pejzaże dla ludzi lubiących obcować z przyrodą są znakomitą alternatywą w stosunku do zwiedzania zatłoczonych miast i zabytków.

Jaskinie w Indiach

Indyjskie zabytki to również formy przyrody nieożywionej. Mając trochę czasu oraz dobrych chęci warto wybrać się na wycieczkę po indyjskich jaskiniach. Pierwszym z przystanków na naszej drodze powinna być wyspa Elefanta, która nazywana jest „Miastem Jaskiń”. Kompleks jaskiń umożliwia zapoznanie się z kultem bogini Sziwy. To właśnie tutaj w wielu jaskiniach spotkamy się ze zdobnictwem hinduskiej sztuki poświęconym temu bóstwu. Największa z jaskiń prawie w całości ozdobiona jest ogromnymi płaskorzeźbami prezentującymi elementy z życia oraz ważne wydarzenia tamtych czasów. Przystanek drugi Ellora. Zobaczymy tutaj bardzo dużą ilość świątyń i klasztorów rozciągającą się na długości dwóch kilometrów.

Zostały one wykopane w klifie a ich całkowita liczba to 34. Pochodzą one prawdopodobnie z przedziału VI-X w. naszej ery. Chcąc zobaczyć malowidła sztuki buddyjskiej warto wybrać się na wzgórza Adżanta. Tam znajdują się bogato zdobione jaskinie których powstanie szacuje się na I w.p.n.e. Obok nich znajduje się kilka wyżłobionych już w naszej erze za panowania Guptów. Rzeźby i malowidła znalezione w jaskiniach były podwalinami sztuki indyjskiej i niewątpliwie wywarły ogromny wpływa na późniejszy jej rozwój.

Przyroda ożywiona, Parki Narodowe Indii

Dla ludzi lubiących spokojne łono natury miejscami wartymi polecenia będą Parki Narodowe. Jest ich kilka i każdy oferuje turyście zupełnie inne wrażenia. Park Narodowy Kaziranga jest miejscem nienaruszonym przez człowieka. Wybierając się do serca zielonych lasów spotkać możemy wiele gatunków ssaków, ptaków a najbardziej charakterystyczną cechą tego miejsca jest ogromna populacja nosorożców jednorożnych. Kolejny Park Narodowy – Keoladeo- to miejsce dla miłośników ptaków. Kiedyś miejsce polowania Maharadży dzisiaj ostoja dla setek gatunków ptaków przybywających tutaj z Afganistanu i innych okolicznych państw. Ciekawostką jest obecność na tych terenach bardzo rzadkiego żurawia syberyjskiego. Parkiem Narodowym w którym żyją gatunki zagrożone wyginięciem jest Manas. Znajduje się ona na łagodnych zboczach Himalajów, terenach trawiastych z dużą ilością tropikalnych lasów. To tutaj spotkać można takie gatunki jak słoń indyjski czy świnia karłowata. Na terenach niedostępnych dla turystów utworzono dwa Parki Narodowe: Nanda Devi ze szczytem o tej samej nazwie –wysokość 7800 m oraz PN Dolina Kwiatów. Na terenie pierwszego żyją gatunki górskich zwierząt zagrożone wymarciem: lampart śnieżny, niebieskie owce natomiast drugi słynie z wielu gatunków rzadko spotykanych kwiatów.