Połączenia lotnicze do Indii, formy wyjazdu na własną rękę

Większość linii lotniczych oferuje połączenia do Indii głównie na trasie Warszawa-Delhi. Przeglądając połączenia nie udało mi się odnaleźć lotu bezpośredniego. Minimalna ilość przesiadek to jedna. Dla przykładu możemy lecieć z Warszawy do Helsinek a stamtąd już do Delhi. Ceny biletów lotniczych są bardzo różne i zależą od czasu wylotu, momentu zakupu (o ile wcześniej rezerwacja), przewoźnika oraz klasy jaką chcemy podróżować. Rozpiętość jest dość duża bowiem na lot o którym wspominałem udało mi się znaleźć bilet za 1200 zł, a dla przykładu lot w klasie wyższej i innymi liniami 2600 zł. Oferty biur podróży zawierają w cenie wycieczki przelot i kształtują się na poziomie 7-10 tysięcy za 2 tygodniowy wyjazd. Warto więc zastanowić się czy nie lepiej wybrać się do Indii na własną rękę. Rozważmy więc wszystkie możliwości. Wycieczka organizowana przez biuro podróży przeznaczona jest przede wszystkim dla ludzi:

  • nieznających języka;
  • wygodnych- wszystkimi formalnościami zajmuje się biuro;
  • posiadających wystarczającą kwotę pieniędzy – jest to najdroższa opcja wyjazdu;
  • lubiących maksymalnie zorganizowany czas- ciągłe zwiedzanie zabytków znajdujących się na trasie zaplanowanej wycieczki.

Co jeśli nie biuro podróży? Możemy zdecydować się na przelot samolotowy na własną rękę. Jak widać koszty powinny zamknąć się w kwocie 2500 zł. Pozostałe formalności załatwiamy już na miejscu po dotarciu do odpowiedniej agencji. To ona planuje nam czas pobytu, zapewnia hotel, służy pomocą w przypadku problemów. Kłopotem jest tylko pierwsza noc bo gdy przylecimy o późnej porze nikt nie zapewni nam noclegu, musimy to zrobić sami bowiem agencje mogą być już zamknięte. Zaletami tego typu wycieczki są przede wszystkim o połowę mniejsze koszty wyjazdu w porównaniu z usługami proponowanymi przez polskie biura podróży. Dla kogo przeznaczone są tego typu wyjazdy:

  • dla ludzi znających przynajmniej podstawy angielskiego;
  • lubiących wygodę- po za przylotem i pierwszym noclegiem resztę organizuje nam agencja;
  • osób ceniących swobodę- agencje są na tyle elastyczne że często zmieniają plany wycieczek na prośbę turysty, są otwarte na propozycje;

Ostatnią trzecią opcją jest wyjazd całkowicie na własną rękę. Od początku do końca wszystko załatwiamy sami. Rezerwujemy lot lub decydujemy się na wyjazd samochodem. Na miejscu sami musimy zadbać o miejsce noclegowe, wyżywienie, własne bezpieczeństwo. Plan wycieczek, miejsca w których będziemy jeść oraz hotele warto wybrać już przed wyjazdem. Pomyślmy również o zakupie jak najbardziej aktualnego przewodnika po Indiach który pomoże nam znaleźć odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania. Forma ta przeznaczona jest dla osób niebojących się ryzyka, często spartańskich warunków noclegowych, lubiących przygodę. Daje możliwość zaoszczędzenia dużej ilości pieniędzy którą możemy na przykład spożytkować na dodatkowy tydzień pobytu bowiem nie jesteśmy zależni od nikogo. Jedziemy kiedy chcemy, wracamy gdy wszystko zobaczymy lub nie będziemy już mieli za co podróżować.

Podróż samochodem do Indii?

Podróż samochodem do Indii może okazać się bardzo uciążliwa. Nie trudno jednak znaleźć na forach wpisy w których osoby poszukują innych ludzi do wspólnej wyprawy samochodowej. Podróż taka wcale nie należy do tanich bowiem oprócz dużych kosztów paliwa należy liczyć się z opłaceniem Carnet de Passages en Douane (CPD). Koszty dla Indii to 10 tysięcy złotych za zakup jednego karnetu. Dodatkowo pojawiają się problemy z miejscem pozostawiania samochodów bowiem bliskie okolice większości zwiedzanych zabytków nie są odpowiednio do tego przystosowane.

Porady, samochód czy indyjskie środki komunikacji?

Zdecydowanie komunikacja i riksze. Poruszanie samochodem po Indiach jest bardzo uciążliwe. Miejscowi poruszają się ruchem lewostronnym dodatkowo rzadko przestrzegając zasad ruchu drogowego. Ciężko odnaleźć się w tej „dżungli” pojazdów dlatego zdecydowanie lepiej poruszać się wynajmując rikszę na krótsze dystanse, bądź też pociągi, gdy chcemy przemieścić się na przykład między miastami. Koszty podróży pociągami nie są wysokie. Z prowadzącymi riksze warto się targować i można podróżować za pół darmo.