Telefonia komórkowa w Indiach

Telefonia komórkowa to branża która wbrew pozorom bardzo dobrze rozwinęła się na terenie uważanego przez wielu ludzi za biedny kraju. Rozmowy telefoniczne pomiędzy mieszkańcami Indii są bardzo tanie. Minuta to koszt rzędu 1-2 RP. Koszt połączenia do Polski to około 10 INR. Będąc w Indiach i mając telefon bez blokady simlock możemy zakupić indyjski numer telefonu. Aby to uczynić należy udać się do najbliższego punktu GSM i tam poprosić o wyrobienie numeru. Cała operacja polega na uzupełnieniu formularza oraz zapłaceniu kwoty 100 INR. Wydaje się drogo ale jeżeli jesteśmy w Indiach na dużej takie działanie okazuje się jednak bardzo opłacalne. Na karcie którą otrzymamy nie ma żadnych środków finansowych. Chcąc doładować konto prosimy o to sprzedawcę lub kupujemy jak w Polsce kartę zdrapkę i czynimy to sami.

Budki telefoniczne w Indiach

Nie mając możliwości zakupu numeru indyjskiego i montażu we własnym telefonie komórkowym możemy skorzystać z budek telefonicznych które w Indiach noszą nazwę STD. Połączenia nie są wiele droższe od tych wykonywanych przy użyciu komórki, a ich koszt waha się w zależności od tego czy wykonujemy połączenie na telefon stacjonarny czy komórkowy. W pierwszym przypadku zapłacimy około 4 INR natomiast w drugim w granicach 8 INR. Pamiętajmy że dzwoniąc z takiego stanowiska do Polski wybieramy numer kierunkowy 48 i co ciekawe poprzedzamy go nie jednym a dwoma zerami.

Inne sposoby na tanie dzwonienie

Nową formą wykonywania połączeń, charakteryzującą się niskimi cenami połączeń jest rozmawianie przy użyciu Internet Phone. Ta forma dopiero rozwija się w Indiach i niestety na nieszczęście turystów jest jeszcze mało popularna. Na ratunek przychodzi tutaj jednak program Skype. Przy jego użyciu – mając konto w programie- możemy dzwonić do Polski za 0.016 euro na telefony stacjonarne oraz na komórkę za 0.2 euro. Jednak aby skorzystać z tej opcji kontaktu musimy opłacić dodatkowo korzystanie z komputera. Godzina najmu to koszt 60 RS. Mankamentem tego sposobu jest słaby sprzęt w który wyposażone są stanowiska. Słuchawki często pozostawiają wiele do życzenia co niewątpliwe wpływa na jakość przeprowadzanej rozmowy. Wykonując wiele połączeń warto zabrać z domu zestaw mikrofon + słuchawki lub zakupić go na miejscu za nie wielką kwotę.

Kiedy dzwonić?

Pamiętajmy o różnicy czasowej pomiędzy Polską a Indiami oraz o tym że w godzinach szczytu występują ogromne problemy z wykonywaniem połączeń przy użyciu telefonów komórkowych oraz STD. Sieć jest wówczas przeciążona i możemy potrzebować kilku prób na wykonanie połączenia. Warto więc pomyśleć o wykonywaniu połączeń poza godzinami największego natężenia, daje to większy komfort rozmowy i czasem lepszą jakość połączenia.