Wyjazd do Turcji, istotne informacje.

Przed wyjazdem do Turcji pamiętajmy na początek o załatwieniu wszelkich formalności, które pozwolą nam na wjazd do kraju oraz bezpieczny i spokojny pobyt. Najważniejsze w tym przypadku jest posiadanie wizy turystycznej, której koszt zakupu wynosi 10 euro. Po Internecie krążą informację, wedle, których niektórzy z obywateli naszego kraju potrafili wjechać do i wyjechać z Turcji bez wizy. Ja jednak nie polecam takiego rozwiązania pomimo dużej przychylności służb tureckich pracujących na granicach.

Ważnym dokumentem jest również paszport. Przy wjeździe do Turcji sprawdzana jest jego data ważności. Musi być on ważny jeszcze przez minimum 6 miesięcy od momentu wjazdu na teren kraju.

O czym należy jeszcze pamiętać? Na pewno o odmiennej florze bakteryjnej. Jedzenie w Turcji dla niektórych żołądków jest bardzo trudno przyswajalne. Często po zjedzeniu czegokolwiek pojawiają się bóle brzucha i biegunka. Trzeba wiedzieć, więc co jeść i w jaki sposób przygotować wcześniej swój organizm na pobyt w Turcji. Na wypadek wystąpienia problemów z układem pokarmowym warto spakować so swojego bagażu odpowiednie leki.

W czasie robienia zakupów pamiętajmy o targowaniu się. W szycie sezonu tureccy handlarze zawyżają ceny. Jest to zabieg świadomy. Wiedzą oni o tym, że turyści bardzo lubią się handlować i, że chcąc coś sprzedać trzeba będzie zejść nieco w dół z ceny wyjściowej. W wielu przypadkach okazuje się, że przy dobrych technikach negocjacyjnych można kupić dany produkt nawet 30-40% taniej. Tureccy handlarze nastawieni są na zysk. Jeśli sprzedaż po niższej cenie się opłaca, to nie pozwolą oni odejść klientowi do konkurencji.

Podczas pobytu w restauracji warto zadbać o choćby drobne napiwki. Zapewni nam to wysoką jakość obsługi, a w przypadku kolejnych wizyt w tym miejscu również i specjalne traktowanie. Naród turecki jest bardzo pamiętliwy, stąd też nasze pozytywne postępowanie na pewno zostanie zapamiętane.

Jeśli wybieramy się na wczasy do Turcji samochodem to należy pamiętać o tym, że na terenie kraju uznawane jest polskie prawo jazdy. Jeśli mamy zamiar przyjechać tutaj pożyczonym samochodem, to musimy posiadać zgodę właściciela sporządzoną w formie aktu notarialnego. W przeciwnym wypadku możemy być pewni, że zostaniemy zawróceni z granicy.

Jeśli nasz wyjazd do Turcji przypada na okres Ramadanu i wybieramy się we wschodnie rejonu kraju musimy liczyć się z faktem, że większość lokali zostaje otwarta tutaj dopiero po zmroku. Na terenie kraju w wielu miejscach ulokowane są strefy wojskowe. Podobnie jak w naszym kraju, wstęp na tego typu obszary jest surowo wzbroniony i na terenie Turcji zagrożony jest karą wysokiej grzywny, a nawet więzieniem.

Jeśli wybieramy się do Turcji, a posiadamy status studenta warto przed wyjazdem wyrobić sobie legitymację studencką ISIC. W Turcji jest ona honorowana w bardzo wielu miejscach i sytuacjach. Dzięki niej możemy mieć zniżki w hotelach, komunikacji miejskiej, pociągach, czy przy zwiedzaniu zabytków.