Cypr, klimat

W czasie upalnego lata i suszy krajobraz Cypru ma barwy żółci i ochry.
Cypr cierpi na chroniczny brak wody. Przeciętna suma rocznych opadów poniżej 500 mm przypada w większości na okres cypryjskiej zimy między grudniem i kwietniem.
W pełni lata opady praktycznie nie występują, dopiero od listopada do lutego notuje się 5 do 10 dni deszczowych w miesiącu. W wysokich położeniach górskich powyżej 1500 m mogą się nawet pojawić opady śniegu, również na równinach zdarzają się nocne przymrozki.
Temperatury wody wokół cypryjskiego wybrzeża są również wyższe niż we wszystkich pozostałych rejonach Morza Śródziemnego. Między kwietniem i listopadem mierzy się tu wartości od 20 do 27°C, co cieszy niezmiernie miłośników morskich kąpieli i sportów wodnych.
Przy odrobinie szczęścia mogą oni poświęcać się swemu hobby nawet w grudniu, ponieważ nawet wówczas woda w morzu miewa temperaturę 19°C. Najniższe temperatury wody, „zaledwie” 17°C, notuje się w styczniu i lutym.

Cypr, pogoda we wrześniu

Wrzesień – temperatury powietrza poniżej 30°C. Wielu uważa, że to najlepsze warunki do wypoczynku. Na Cyprze panuje klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski czego konsekwencją jest suche lato i łagodna zima.
Lato trwa tutaj od czerwca do września. Z uwagi na bardzo wysokie temperatury panujące na wyspie w okresie letnim najlepiej wybrać się na Cypr na przełomie kwietnia i maja oraz sierpnia i września. Morze jest ciepłe począwszy od czerwca. 
Temperatura wody morskiej wynosi latem około 27°C.
Cypr, to nie tylko piaszczyste, złote plaże – to również bogactwo zabytków kultury i starannie pielęgnowana tradycja, widoczna w tańcu, śpiewie i przekazywanych przez starsze pokolenia legendach. Największym zainteresowaniem turystów cieszy się organizowany we wrześniu Festiwal Wina, podczas którego można posmakować najbardziej wykwintnych, cypryjskich trunków oraz win domowej roboty.

Cypr, temperatury we wrześniu

Średnie temperatury Limmasol
Temp. w ciągu dnia – 29.0° C, temp. w nocy – 21.0° C

Średnie temperatury Larnaca
Temp. w ciągu dnia – 31.0° C, temp. w nocy – 20.0° C

Średnie temperatury Paphos
Temp. w ciągu dnia – 28.0° C, temp. w nocy – 18.0° C