Podróż do Grecji – na własną rękę czy z biurem turystycznym?

Każdy typ podróżowania, czy to na własną rękę czy w oparciu o zaplanowaną podróż z biurem turystycznym, ma swoje plusy i minusy. Pomimo wielkiej gościnności i raczej praworządnego charakteru Greków warto przeanalizować wszystkie możliwe aspekty wynikające z tych dwóch opcji.

Jeśli wybierzemy się do Grecji w podróż z biurem turystycznym

Zalety i wady takiej wycieczki:

  • Zaplanowane atrakcje – mamy szeroki wybór ofert z góry już przygotowanych, konsultanci w biurze czy też przez Internet pomogą nam dopasować ją do indywidualnych zainteresowań (czy np. chcemy odwiedzić Grecję w celu wypoczynku na plaży i błogiego lenistwa w luksusowo wyposażonym hotelu, czy może zależy nam na doznaniu ekstremalnych przeżyć w postaci skoku na bungee z widokiem na morze, albo gdy pragniemy poznać kulturę i historię Greków – wybrana forma spędzania wolnego czasu będzie głównym kryterium planu wycieczki). Nie marnujemy czasu na poszukiwania hoteli, rezerwacje, układanie planów, szukanie informacji.
  • Opieka rezydenta – Biuro podróży oferuje nam przeważnie tzw. „opiekę rezydenta”. Polega to na tym, iż wycieczce przydzielana jest jedna osoba, która jako bytująca w danym kraju, posiadająca aktualne informacje teleadresowe, potrafi pomóc, czy doradzić w każdej sytuacji. Mediuje również oraz rozwiązuje problemy w sytuacjach sporów z np. obsługą hotelową, jest grupowym, ale i indywidualnym doradcą wycieczkowiczów.
  • Towarzystwo innych polskojęzycznych osób – Wycieczki z biurem podróży organizowane są najczęściej grupowo. W grupie zaś łatwiej odnaleźć kogoś o podobnych zainteresowaniach, pasjach. Często na takich wycieczkach pojawiają się przyjaźnie, które trwają przez wiele lat.
  • Większy koszt, aniżeli podróż na własną rękę – To, że mamy komfort „nic nie robienia” – oznacza wydanie większej ilości pieniędzy. Jeśli jednak jesteśmy leniuchami – to jedyna opcja. 
  • Nieznajome biuro podróży – Kierując się wyborem oferty, warto zwrócić uwagę na renomę biura. Zdarzają się przykre sytuacje gdy w umowach zawarte są przepisy, o których nie informuje się dodatkowo podróżnych (przepisy dot. ubezpieczeń, zakwaterowania, lokalizacji hoteli). Jeśli nie zwrócimy na to uwagi i podpiszemy umowę „na słowo” może nas czekać przykra niespodzianka.

Jeśli wybierzemy podróż „na własną rękę”

  • Mniejszy koszt – Mając odpowiednio dużo czasu na zaplanowanie, możemy znaleźć tanie noclegi, przeloty. Oferty zwłaszcza poza sezonem turystycznym dają duże pole do jak najmniejszego nadszarpnięcia budżetu.
  • Poznawanie kultury i mieszkańców – Bez wsparcia wycieczkowych opiekunów, musimy wiele rzeczy załatwiać sami. Jest to sytuacją prowokującą zawierania często ciekawych znajomości z Grekami.
  • Samotne poszukiwanie rozwiązań kłopotów – Jeśli zostaniemy okradzieni, zdarzy nam się przykry wypadek – sami musimy szukać rozwiązania. Problemy językowe często są przeszkodą w udzielaniu właściwych informacji służbom porządkowym, szpitalnym, itp.

Czy bezpiecznie jest zatem wybrać się do Grecji na własną rękę?

Ciężko odpowiedzieć na to pytanie. Grecja to kraj raczej bezpieczny o gościnnych mieszkańcach. Wiele zależy od naszych własnych umiejętności. Tego, czy potrafimy dobrze porozumiewać się w języku angielskim tudzież greckim, czy jesteśmy dobrymi planistami, ile mamy czasu na przygotowanie się oraz jak radzimy sobie w ewentualnych sytuacjach stresowych.