Osoby którym zależy na zrzuceniu wagi, bardzo często borykają się z obawą o tak zwany efekt jo-jo. Można go uniknąć, przede wszystkim wtedy kiedy nie powrócimy do dawnych nawyków żywieniowych. Wystarczy wyrzec się pewnych produktów takich jak węglowodany czyli ukochane słodycze oraz smaczne fast – foody lub chociaż ograniczyć ilość ich spożywania. Jeśli jeszcze dodamy do tego nieco ruchu, wówczas z pewnością osiągniemy utracona waga nie powróci do nas.

Dobrym pomysłem też, dla każdego kto chciałby uniknąć efektu jo-jo jest dieta proteinowa. Opiera się ona na spożywaniu ogromnej ilości białek. Są to składniki bardzo ważne dla naszego zdrowia. Dlaczego? ponieważ dostarczają nam energii a dodatkowo uodparniają nasz organizm na wiele chorób. 

Dieta proteinowa to dieta składająca się z kilku faz. Każdy z etapów, jest uzupełnieniem poprzedniego. Dzięki temu nigdy nie jesteśmy narażeni na brak odpowiednich składników pokarmowych ani na głód. Fazy te określane są kolejno jako: faza ataku, faza przemienna, faza utrwalenia, faza stabilizacji. Każda z nich trwa od 3 do mniej więcej 7 lub 10ciu dni. 

Menu jakie składa się na tą dietę to:

a.    Chude mięsa i wędliny;
b.    Tatar;
c.    Odtłuszczone mleko oraz przetwory mleczne;
d.    Chude ryby – wędzone i gotowane;
e.    Jaja – w każdej postaci;
f.    Otręby.

Należy przy tym przestrzegać też zalecenia by pić co najmniej 2 litry wody dziennie. możemy sobie też pozwolić na napoje gazowane ale tylko w postaci light. Można też pokusić się raz na jakiś czas o kromkę chleba ale nie może to być pieczywo jasne. Należy wyeliminować sól. Można jednak do woli używać wszelkich innych przypraw. Możemy także posługiwać się słodzikiem lub wszelkimi bezcukrowymi napojami ale w ograniczonej ilości.

Dieta proteinowa nie określa jak dużo możemy zjeść w ciągu dnia. Ważnym jednak by przestrzegać rytmu trzech głównych posiłków dziennie. dieta ta jest dość smaczna. Nie wymaga też większych wyrzeczeń. Uczy przy tym nowych smaków – chodzi o potrawy, których dotąd nie jadaliśmy np. owoce morza czy chude ryby w sosie własny. 

Dieta proteinowa jest gwarancją, uzyskania niskiej wagi już na stałe. Pod warunkiem, że faza ataku zostanie prawidłowo przeprowadzona oraz jeśli zmienimy swoje nawyki żywieniowe. Komponując własne menu – które jest także ważnym elementem tej diety – sami nauczymy się w krótkim czasie, co nam smakuje i że bez pieczywa można się obejść. Podobnie jak bez makaronów, ziemniaków czy ryżu.

Autor: Tamara Rosłoń