Jak doskonale wiemy, mistrzyniami w wymyślaniu a przede wszystkim w stosowaniu różnego rodzaju diet są nastolatki. To także one, najczęściej chwalą się szybką i skuteczną utratą dużej ilości kilogramów w stosunkowo krótkim czasie. Często też katują swoje organizmy, niebezpiecznymi dla nich głodówkami lub ograniczają się do jedzenia tylko jednego, określonego składnika. Nie jest to rozsądne. Nawet jeśli dziewczyna zgubi zbędne kilogramy, może je szybko „odzyskać”. Poza tym stosując niewłaściwą dietę, naraża siebie na niebezpieczeństwo zaburzenia prawidłowej pracy jej organizmu. Jaka zatem powinna być najlepsza dieta dla nastolatek? Odpowiedź wydaje się prosta. Powinna to być dieta b e z p i e cz n a. Wyjaśnimy pokrótce o co chodzi w tym stwierdzeniu. Otóż najlepsza dieta dla nastolatek to dieta zbilansowana i zróżnicowana. Powinna ona być też indywidualnie dostosowana do potrzeb danej jednostki a jak wiadomo ustroje nastolatek bywają bardzo zróżnicowane. 

Najlepsza dieta dla nastolatek to dieta składająca się z 4ech posiłków czyli śniadanie, drugie śniadanie, obiad (najlepiej dwu daniowy), kolacja. Pierwsze śniadanie powinno być w miarę lekkie  i uzupełnione o potrzebną organizmowi witaminę C. Drugie śniadanie jest o tyle ważne, że pozwala ono zregenerować już zużyte siły i uzupełnić płyny. Najlepszym rozwiązaniem będzie tu kanapka. Do popicia sok lub woda mineralna bądź napój gazowany ale koniecznie typu light. 

Najlepsza dieta dla nastolatek powinna być bogata w różnego rodzaju napoje. Dlaczego? Ponieważ organizm źle nawodniony zaczyna niewłaściwie pracować. Spada ciśnienie. Pojawiają się problemy z koncentracją. Mózg zaczyna mniej wydajnie pracować. Obiad, najlepiej by składał się z dwóch dań. Pierwsze danie to zupa. Pomaga ona zwalczyć pierwszy głód. Drugie danie nasyca nasz żołądek dokładniej. Warto pamiętać by drugie danie składało się z warzyw, ziemniaków, kasz czy makaronu. Niezbędna jest też obecność mięsa tradycyjnego lub rybiego. Kolacja to ostatni zalecany posiłek. Nie należy jej spożywać później niż 2-3 godziny przed snem. Jest ona szczególnie ważna w przypadku nastolatek, które przygotowują się intensywnie do egzaminów czy ważnych sprawdzianów. Kolacja dostarcza witamin, minerałów oraz glukozy – niezbędnych dla prawidłowej pracy mózgu.

Nastolatki powinny też zdecydowanie unikać tłustych potraw i przekąsek oraz dań gotowych typu fast – food. Należy też zaprzestać spożywania słodyczy. Jeden – dwa razy w tygodniu to maksimum. Czynnikiem sprzyjającym diecie dla nastolatek jest także odpowiednia ilość ruchu i przebywania na świeżym powietrzu. Minimum to 20 – 30 minut maksimum godzina dziennie.

Wszystkie wyżej zawarte informacje oraz ich przestrzeganie, prowadzą w rezultacie do utrzymania właściwej wagi. Poza tym, chronią dziewczęta przed nagłą utratą zbyt dużej masy ciała co może w rezultacie doprowadzić do różnych poważnych powikłań zdrowotnych.

Autor: Tamara Rosłoń