Osoby, które chcą szybko schudnąć poszukują skutecznych sposobów. Większości z nich zależy przede wszystkim na szybkich efektach. Oczywiście, zrzucenie kilku kilogramów w ciągu krótkiego okresu czasu, jest możliwe. Może być ono też bezpieczne. Może być też długotrwałe. Wszystko jednak zależy od tego, czy dostosowujemy się do zaleceń dietetyków. 

Diety które oferują nam zgubienie nawet 10-ciu kilogramów w ciągu krótkiego okresu czasu, to zazwyczaj diety w których dominuje jeden lub kilka określonych składników pokarmowych. Dietetycy zaznaczają jednak, by nie przesadzać z założonymi dla siebie celami. Diety tego typu to programy niskoenergetyczne, dlatego też nie można ich stosować dłużej niż jest to przypisane do danej diety. Po drugie nie może ich stosować nikt, kto choruje lub kto jest krótko po przebytej chorobie. Jedną                    z tego typu diet jest dieta norweska.

To program żywieniowy (program odchudzający) opracowany przez naukowców i specjalistów od żywienia z Oslo. Jej efektem jest utrata nawet 10-ciu kilogramów ciągu 14 dni. Taki dokonały rezultat, uzyskuje się dzięki modyfikacji procesu przemiany materii. Dieta norweska nie może trwać dłużej niż dwa tygodnie. Jeśli nie przyniesie ona oczekiwanych efektów lub też przerwiemy ją w trakcie stosowania, kolejny raz można ją zastosować dopiero po roku czasu!

Menu jakie oferuje dieta norweska jest dość jednotonne. Opiera się ono głównie na takich pokarmach jak: jajka i grejpfruty. Jadłospis nie wyklucza jednak dla wzbogacenia posiłków takich elementów jak: surówka z selera naciowego, marchew, ogórek konserwowy i pomidor. Jadłospis w tej diecie przewiduje też takie pokarmy jak mięso gotowane chude czyli wołowina, piersi kurczaka. Można też wpleść w to menu gotowaną rybę – ale także chudą oraz gotowany szpinak. W czasie diety można spożywać też chleb ale w umiarkowanych ilościach – jedna kromka chleba dziennie. Najlepiej jeśli będzie to ciemne pieczywo a nie białe. Ważną zasadą jest także picie dużej ilości płynów: do 2óch litrów dziennie. Można też w trakcie diety pić słabą kawę lub wspomagać się herbatkami ziołowymi. 

Autor: Tamara Rosłoń