Wakacje na Thassos

Thassos – biorąc pod uwagę liczne walory turystyczne, wycieczki do tego regionu to niezapomniana przygoda. Wyspa położona niedaleko macedońskiego wybrzeża słynie z kopalni marmuru. Zachowały się tu liczne starożytne zabytki. Urocze, spokojne wioski, piaszczyste plaże, malownicze krajobrazy i góry – wszystko to stanowi o atrakcyjności i różnorodności tego miejsca.

Co warto zobaczyć na Thassos?

Atrakcje turystyczne na Thassos zadowolą niejednego turystę. Co warto zobaczyć, będąc na Thassos? Do zwiedzania udostępniono wykopaliska starożytnego Thassos, a w stolicy Limenas można zwiedzać Muzeum Archeologiczne, jest to więc doskonałe miejsce dla miłośników historii i starożytnych cywilizacji.

Dla tych, którzy kochają turystykę pieszą i górskie wyprawy, niewątpliwą atrakcją turystyczną będzie wycieczka na najwyższy szczyt Thassos – Ipsarion (wysokość – 1500 m. n.p.m.). Wyspa obfituje w urocze, nadmorskie zakątki i malownicze plaże – warto zobaczyć słynne plaże Thassos – Golden BeachParadise, Tripiti oraz Psili Ammos.

Video z drona

Wycieczki fakultatywne

Godna polecenia jest wycieczka dookoła wyspy, podczas której można zwiedzić monastyr Michała Anioła, starogreckie, rzymskie i wczesnochrześcijańskie ruiny, urocze wioski i oliwne gaje. W ramach wycieczek fakultatywnych organizowane jest Jeep Safari w górskie tereny. W ramach tej wyprawy można wspiąć się na szczyt Ipsarionu.

Ciekawą opcją jest wyprawa do winnic i jaskini Alistrati – można na własne oczy przekonać się, jak wygląda tradycyjna technologia winiarska oraz zachwycić się naciekami skalnymi, stalaktytami i stalagmitami tajemniczej Jaskini Alistrati. Warto zobaczyć Filippi, czyli ruiny starożytnego miasta, gdzie według legendy ochrzczona została pierwsza Europejka, Lidia. 

Pogoda

Na Thassos panuje klimat śródziemnomorski, co oznacza, że przez większość roku jest tu słonecznie i ciepło. W zimie temperatura powietrza rzadko schodzi poniżej 0 stopni Celsjusza. Przeciętna zimowa temperatura to 9 stopni C.

Najgorętsze miesiące to lipiec i sierpień – średnia temperatura powietrza w dzień wynosi wówczas 31 stopni C, a w nocy – 18 stopni C. Najwięcej godzin słonecznych w ciągu dnia, bo aż 12, jest w lipcu.

Temperatura wody od czerwca aż do listopada wynosi ponad 20 stopni C.

Inne źródła, które warto poczytać:

  1. http://www.thassos-island.com
  2. http://www.thassos.gr/en/