Goa to liczący 3500 km2 stan zachodniego wybrzeża Indii. Jego wizytówką są przepiękne i malownicze plaże. Na obszarze Goa znajdują się również liczne zabytki, głównie sakralne takie jak chociażby: kościół św. Franciszka z Asyżu, wyróżniający się oryginalnymi zdobieniami. Jeśli znamy język angielski, to bez trudu porozumiemy się za jego pomocą z miejscowymi. Pogoda na Goa to bardzo przyjazne dla nas Europejczyków niezbyt wysokie temperatury oraz duża ilość dni słonecznych w ciągu całego roku. Przebywając na obszarze Goa, niemal obowiązkowym wydaje się skosztowanie lokalnego alkoholu, jakim jest wódka z orzechów nerkowca.

Pogoda na Goa

Goa to malowniczy zakątek, warty jego odwiedzenia, który kusi bardzo przyjaznym klimatem i warunkami pogodowymi, przez cały okrągły rok. Oznacza to w praktyce, że temperatury w ciągu dnia nie spadają poniżej 27 stopni C, zaś w nocy nie przekraczają granicy 20 stopni C. Goa to nie tylko sprzyjające temperatury powietrza. To także dość ciepła woda, zachęcająca do kąpieli przez okrągły rok. Najniższa średnia temperatura wody to 27 stopni C; zaś najwyższa to 29 stopni C. Poniżej przedstawiamy średnie temperatury powietrza, jakie odnotowuje się na Goa w ciągu roku:

Grudzień – luty: 27stopni C w dzień a 20 stopni C w nocy;
Marzec – maj: średnia temperatura w dzień 28-29 stopni C; średnia temperatura w nocy: 26-23 stopnie C;
Czerwiec – sierpień: w ciągu dnia można liczyć na temperatury wahające się między 27-28 stopni C zaś w nocy temperatura nie spada poniżej 24 stopni C;
Wrzesień-listopad: w ciągu dnia można spodziewać się temperatury w granicach 27-28 stopni C; nocą zaś mogą pojawić się temperatury w granicach 22-24 stopnie C.
Najlepiej jechać na Goa w okresie: październik – luty. Wtedy, bowiem, ustaje na Goa pora deszczowa i w pełni możemy korzystać z dobrodziejstw tamtejszego klimatu.

Zabytki na Goa

Piękna pogoda na Goa, zachęca nie tylko do kąpieli czy wypoczynku na plażach. To także świetny czas na zwiedzanie, a pod tym względem niewielkie Goa ma sporo nam do zaoferowania. Poniżej zamieszczamy listę miejsc i budynków, które warto zobaczyć, kiedy zdecydujemy się na zwiedzanie Goa.

Stare Goa zwane również Złotym Goa lub określane, jako Rzym Orientu.
Ta część pięknego Goa, została uznana przez UNESCO i wpisana na listę zabytków dziedzictwa kulturowego. Na jego obszarze znajdują się między innymi warte naszej uwagi:

  • Se Cathedral czyli najpiękniejsza katedra jezuicka, uznawana jednocześnie za największy kościół w Azji;
  • Kościół św. Franciszka z Asyżu – ta sakralna budowla przykuwa naszą uwagę, głównie bogatymi zdobieniami i malowidłami;
  • Bazylika Bom Jesus – w której znajduje się między innymi grób św. Franciszka Ksawerego;
  • Klasztor św. Moniki – znajduje się on na Świętym Wzgórzu a związana z nim legenda głosi, iż wieża klasztorna jest nawiedzona;
  • Dobrze zachowane ruiny kościoła św. Augustyna;
  • Kościół św. Kajetana – uznawany za replikę dobrze znanej nam Bazyliki św. Piotra znajdującej się w Rzymie.
  • Wizytując Goa, warto również odwiedzić trzy najbardziej reprezentatywne świątynie. Są to:
  • Świątynia Najesz;
  • Świątynia Sir Manges;
  • Świątynia Santa Durgi.


Są to jednocześnie najbardziej popularne miejsca kultu tamtejszych wierzących.