Pogoda w Jaipur

Klimat miasta Jaipur jest bardzo gorący. Średnia temperatura w przekroju całego roku osiągają rekordową wartość 48◦C. Opady są bardo znikome i nie przekraczają 500 mm. Na takie warunki pogodowe niewątpliwy wpływ ma bliskość pustyni Thar. Powietrze jest bardzo suche, a żar lejący się z nieba nie sprzyja zwiedzaniu zabytków. Deszcz nie pada zbyt często, nie spotyka się tutaj monsunów. W czasie pory deszczowej temperatura nieco spada i jest to idealny czas na zwiedzanie tego miasta.

Mapa i przewodnik

Jaipur jest miastem indyjskim położonym w północno-zachodnich Indiach. Tereny są tutaj piaszczyste, pustynne. Najbliższa okolica, to obszar pustyni Thar. Stolicą stanu, w którym znajduje się Jaipur jest Radżastan. W mieście mieszka ponad dwa miliony obywateli. Ponad 50% stanowią mężczyźni. Notuje się tutaj wysoki wskaźnik analfabetyzmu. Przewodnicy bardzo chętnie decydują się na odwiedzenie tego miejsca. Mam tutaj, bowiem kilka zabytków bez zobaczenia, których wycieczka nie może być uznana za udaną. Pierwszym przystankiem będzie na pewno Fort Amber. Warto zobaczyć również takie zabytki jak: Pałac Wiatrów, Miejski, Jantar Mantar. Odległość od stolicy kraju Delhi, to 265 km, podobna droga czeka nas, jeżeli wybierzemy się stąd do Agry.

Zwiedzanie i zabytki

Wybierając się do Indii zapiszmy bezwzględnie na liście miejsc do odwiedzenia miasto Jaipur. Możemy, bowiem zobaczyć tam kilka zabytków charakterystycznych dla indyjskiego stylu architektonicznego. Zbliżają się do Jipuru zdecydujmy się na odwiedzenie znajdującego się w pobliżu miasta Fortu Amber. Budowla pochodzi z XVI wieku i swoim ogromem oraz stylem robi duże wrażenie na odwiedzających to miejsce turystach. Kompleks składa się z budowli obronnych oraz pałacowych.

Warto odpocząć chwile na przestrzennym oraz pełnym zieleni dziedzińcu. Kończąc zwiedzanie myślmy już o kolejnym punkcie, a mianowicie Pałacu Wiatrów. Jest to najbardziej charakterystyczna budowla dla całego miast. Pochodzi z XVII wieku i została wzniesiona z myślą o damach dworu. Lokalizacja przy jednej z głównej ulic miała zapewnić im możliwość obserwacji życia codziennego mieszkańców. Wrażenie robi fasada budynku, w której znajdują się 953 okna. Wewnątrz budynku liczne wystawy, na których zobaczyć można rzeźby oraz elementy lokalnego rzemiosła.

Eksponaty są bardzo wiekowe. Najstarsze pochodzą nawet z 2 w. p.n.e. Będąc w mieście warto obejrzeć również kompleks pałacowy nazywany Pałacem Miejskim. Podziw budzą kilkuset litrowe kadzie wykonane ze srebra, które służyły do przenoszenia do pałacu wody z Gangesu. Zatrzymajmy się na dłużej w Forcie Tygrysim – Nahargarh, który jest częścią systemu obrony całego miasta. Dla fanów astronomii idealnym miejscem będzie obserwatorium astronomiczne- Jantar Mantar. Budowa ukończona została w XVIII wieku, a kompleks obejmuje 16 różnej wielkości budynków.