Informacje podstawowe o Indiach – położenie, klimat, informacje praktyczne

Republika Indii, to dla przeciętnego europejczyka kraj bardzo egzotyczny i tajemniczy. Duże zróżnicowanie kultur, języków i wyznań. A do tego jeszcze specyficzny klimat i położenie kraju sprawiają, że Indie są celem podróży, wielu miłośników przygód. Dlatego też przed podróżą, warto przejrzeć oficjalne strony o tym kraju, czy też strony typu Wikipedia, gdzie w skrócie podawane są najważniejsze informacje. Oczywiście bardziej dociekliwi będą zapewne poszukiwać dokładniejszych informacji, a że to kraj bardzo różnorodny i odmienny na wielu płaszczyznach, to zapewne lektura będzie bardzo interesująca.

Informacje podstawowe o Indiach- położenie i klimat

Indie to państwo położone w Azji Południowej, otoczone dwoma pasmami górskimi: Himalajami i Karakorum, a także wodami Morza Arabskiego, Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Klimat jest bardzo zróżnicowany, na północy zwrotnikowy- monsunowy, w Himalajach i Karakorum górski- podzwrotnikowy, u podnóża gór klimat suchy, a na południowym zachodzie wilgotny. Z tego też powodu w całym kraju są bardzo różnorodne temperatury, których różnice wahają się nawet do 20’C. Przykładowe temperatury w maju, w okresie najcieplejszym, wynoszą średnio:

1.góry- ok. 20’C.

2.Delhi- ok. 40’C.

3.podnóża gór- ok. 25’C.

Warto też wiedzieć, że zima w najwyższych partiach gór, trwa nawet sześć miesięcy. Ponadto w okresach przejściowych, częste są ulewne deszcze z cyklonami, które są bardzo gwałtowne i często trwają po kilka, a nawet kilkanaście dni.

Informacje podstawowe o Indiach – języki i wyznania

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Indie to kraj bardzo różnorodny pod każdym względem. Widoczne jest to szczególnie w kwestii języka.Choć językiem urzędowym jest hindi i język angielski jako język pomocniczy, to jednak będąc tam, napotkamy ludzi mówiących także w wielu innych językach. Praktycznie w każdym ze stanów obowiązuje innych język konstytucyjny, który może być stosowany w szkołach i urzędach. Zatem obok urzędowego hindi, napotkamy nie raz wiele innych, często bardzo odmiennych od siebie języków. Jeżeli jednak znamy język angielski, to nie powinniśmy mieć większego problemu z porozumieniem się z miejscową ludnością. Choć używany jest od wielu lat, to jednak ma także swoich zagorzałych przeciwników, którzy ostro sprzeciwiają się, jego stosowaniu w miejscach publicznych: szkołach, urzędach.Jeżeli chodzi o wyznanie, to około 80 % ludności całego kraju, to hinduiści, około 12 % stanowią muzułmanie, 8 % chrześcijanie i pozostałe religie.

Informacje praktyczne- waluta, bezpieczeństwo, komunikacja

Wybierając się do Indii musimy pamiętać o tym, że jest to bardzo specyficzna kultura i wiele zachowań tamtejszej ludności może nas zdziwić, czy wręcz szokować. Uszanujmy odmienną kulturę, religię i co za tym idzie styl życia. Pamiętajmy o tym, że to my jesteśmy obcy i z tego względu jesteśmy też bardzo widoczni. Widoczni także dla oszustów i złodziei. Kradzieże, napady rabunkowe, to dość częste zjawisko w tym kraju, zwłaszcza w środkach komunikacji miejskiej ( pociągi, autobusy itp.). Dlatego też nigdy nie podróżujmy w pojedynkę, a na wycieczki wybierajmy się całymi grupami. Pamiętajmy też o ukryciu swoich dokumentów i pieniędzy, a także o spisaniu telefonów i adresów do ambasady polskiej w Indiach.W Indiach obowiązującą walutą jest rupia indyjska.