Języki w Indiach

Odwiedzając Indie, warto zwrócić uwagę, iż jest to kraj szalenie barwny i zróżnicowany pod wieloma względami. Przykładem mogą być tu chociażby języki w Indiach. Urzędowym językiem jest hindi. Jako język pomocniczy funkcjonuje tu, dobrze znany wielu nam język angielski. Ponadto na obszarze tego kraju, obowiązują języki konstytucyjne, których jest łącznie 21. Są to dialekty, służące na poszczególnych obszarach kraju (stanach), jako wykładowe oraz urzędowe. Wśród nich wymienia się następujące dialekty: assamski, bengali, bodo, dogri, gudźarati, kannada, kaśmiri, konkani, maithili, malajalam, manipuri, marathi, orija, pendżabski, nepali, santali, sindhi, język tamilski, telugu ,urdu.

Hindi i jego znaczenie

Przybywając do Indii, możemy być zaskoczeni, jak wielu tamtejszych obywateli, z ogromną swobodą porozumiewa się w języku angielskim. Dla nas turystów – szczególnie tych, którzy dobrze radzą sobie z tym dialektem – jest to dość wygodny sposób porozumiewania się miejscowymi. Mimo to, oficjalnym językiem, jaki powszechnie obowiązuje na obszarze kraju jest tak zwany hindi. Wprowadzono go w 1950 roku i od tego właśnie czasu, przyjął on funkcję języka urzędowego. Oznacza to w praktyce, iż jest to dialekt administracji stanowej oraz podstawowym językiem wykładowym w indyjskich szkołach. Jak podają źródła, językiem tym posługuje się obecnie przeszło 180 milionów ludzi (źródło: Wikipedia.org/Wiki/Język_hindi).

Podstawowe zwroty w hindi.

Poniżej przedstawiamy dla ułatwienia, kilka podstawowych zwrotów w języku hindi. Mogą one okazać się dość przydatnymi, w trakcie naszego pobytu w tym malowniczym zakątku świata. Witam. namaste. Jak się Pan/Pani miewa? āp khairiyat se hai? Jak się Pan/Pani nazywa? āpka nām kya hai? Nazywam się… . mera nām… hai. Miło cię poznać. āpse milkar bahut Ananda huī. Proszę. kṛp-ya. Dziękuję. dhanyavād.Tak. haa. Nie. nahī. Przepraszam. kShamyA karo. Do widzenia. namaste. Gdzie jest …? – w sensie gdzie coś się znajduje śaucālay kaha …? Ile to kosztuje? iska kitna hoga?