Opieka zdrowotna w Indiach – lekarze, szpitale, jakość, ceny

Indie są krajem o kulturze, warunkach i klimacie odmiennym od jakiegokolwiek kraju europejskiego. Wyjeżdżając więc do niego trzeba się przygotować na czekające nas różnice. Także dla organizmu tak radykalna zmiana warunków może być sporym szokiem. Należy pamiętać, że w krajach azjatyckich czy afrykańskich występuje także odmienna od europejskiej flora bakteryjna co może powodować problemy zdrowotne szczególnie na początku pobytu. Niezależnie zresztą od odmienności zawsze podczas wyjazdu może przydarzyć sie choroba czy kontuzja, co wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza.

Przygotowanie do podróży

Przed wyjazdem w tak odległe rejony jak Indie warto odwiedzić swojego lekarza rodzinnego i sprawdzić czy wszystko jest w porządku. Choć przy wjeździe do tego kraju nie są wymagane szczepienia ochronne, to zaleca się aby o ile to możliwe zaszczepić się przeciwko malarii, durowi brzusznemu, błonicy i tężcowi oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. nad ich wykonaniem powinny się zastanowić przede wszystkim osoby wybierające się w podróże trampingowe, podczas których większość czasu spędzać będą z dala od dużych kurortów i miast. Bardzo ważną sprawą jest wykupienie ubezpieczenia podróżnego KL, które pozwala na pokrycie kosztów leczenia zagranicą. Daje ono pewność, że w razie konieczności udzielenia pomocy turysta nie zostanie nimi obciążony.

Opieka zdrowotna w Indiach – pomoc lekarska i szpitalna

Duże indyjskie miasta, a szczególnie ich centralne dzielnice mogą pochwalić się opieką medyczną na europejskim poziomie. Nie jest też problemem znalezienie lekarza mówiącego po angielsku, z którym można się swobodnie porozumieć. Także obsługa szpitali w takich miejscach włada językiem angielskim. W położonych nad morzem kurortach hotele mają zazwyczaj podpisane umowy z lekarzami a informacje o miejscu jego pobytu uzyskać można w recepcji lub u rezydenta. Jeżeli konkretny hotel nie posiada mówiącego po angielsku lekarza to wystarczy zapytać w jednym z sąsiednich. W przypadku konieczności udzielenie pomocy szpitalnej, wykonania zabiegu czy zaistnienia nieszczęśliwego wypadku należy skontaktować się dodatkowo z ubezpieczycielem, który przy pomocy swojego lokalnego przedstawiciela opłaci koszty leczenia. Każdorazowo sposób komunikacji z ubezpieczycielem podany jest w ogólnych warunkach ubezpieczenia.

Opieka zdrowotna w Indiach – jakość usług i ich ceny

Poziom jakości usług medycznych w Indiach zależy od miejsca w jakim przebywamy. W dużych miastach oraz ośrodkach turystycznych standardy nie odbiegają od tych, do których przyzwyczajeni są Europejczycy. Lekarze i personel medyczny zazwyczaj mówi po angielsku. Gorzej sytuacja przedstawia się na prowincji gdzie często jeden lekarz obsługuje kilka lub kilkanaście wiosek a wyposażenie placówek medycznych pozostawia wiele do życzenia. Jeżeli pomocy potrzebować będziemy w takiej właśnie okolicy to o ile to możliwe najlepiej jest dojechać do większego ośrodka. Cena wizyty lekarskiej w miastach i kurortach to około 50 dolarów. Na prowincji ceny są niższe, ale jakość usług zdecydowanie gorsza.