Opalanie się w Indiach – szkodliwość słońca, olejki, kremy ochronne

Indie leżą w strefie klimatu tropikalnego. Wiąże się to z bardzo wysokimi temperaturami przez większą część roku oraz bardzo mocnym operowaniem słońca. Jest ono zupełnie odmienne od występującego w naszych szerokościach geograficznych i spowodowane przez inny kąt padania promieni słonecznych. Osoby przyjeżdżające do Indii z krajów o umiarkowanym klimacie muszą pamiętać o tym, że w tropikach opalamy się o wiele szybciej i bardziej gwałtownie dlatego nawet krótkotrwały kontakt ze słońcem może spowodować poważne poparzenia.

Opalanie się w Indiach – podstawowe zasady

Aby z wycieczki do Indii przywieźć same dobre wspomnienia a nie bolesne poparzenia należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

  1. Należy pamiętać, że każde wyjście na słońce powinno być poprzedzone użyciem odpowiedniego kremu ochronnego lub olejku do opalania, najlepiej z wysokim filtrem UV.
  2. Osoby przebywające w kurortach nadmorskich, gdzie zażywają także kąpieli wodnych powinny smarować się dodatkowo po każdym wyjściu z wody.
  3. Oprócz skóry należy zabezpieczać także oczy za pomocą ciemnych okularów oraz nakrywać głowę chroniąc ją przed promieniami słonecznymi.
  4. Opalając się należy robić przerwy w przebywaniu na słońcu, szczególnie w najbardziej upalnych porach dnia.
  5. Wychodząc na spacer lub udając się na zwiedzanie nie należy zapominać, że wtedy także słońce nas opala. W związku z tym lepiej ubierać przewiewne, bawełniane ubrania zakrywające ramiona i uda niż koszulki bez rękawów i króciutkie szorty. Oprócz zabezpieczenia miejsc szczególnie wrażliwych na poparzenia pokazujemy także w ten sposób szacunek dla lokalnej kultury.

Opalanie się w Indiach – szkodliwość słońca

Wiele osób wyjeżdżających w tropiki zapomina, że słońce operuje tam o wiele mocniej niż w naszych szerokościach geograficznych. Inny kąt padania promieni słonecznych powoduje, że opalamy się tu zdecydowanie szybciej. Czasami nawet półgodzinny pobyt na słońcu bez odpowiednich zabezpieczeń może spowodować bardzo poważne poparzenia. Zbyt długie przebywanie na słońcu i niestosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa może powodować:

  1. Podrażnienia skóry w postaci zaczerwienienia, bąbli czy nawet otwartych ran.
  2. Udar cieplny lub słoneczny charakteryzujący się bólami głowy, wymiotami a nawet utratą przytomności
  3. W dłuższej perspektywie zbyt intensywne opalanie się może doprowadzić do zmian skórnych prowadzących nawet do nowotworu.

Należy pamiętać, że najbardziej narażone na poparzenia słoneczne i udary cieplne są małe dzieci, których skóra jest delikatniejsza a organizm mniej odporny na wysokie temperatury.

Zapobieganie poparzeniom – olejki i kremy ochronne

Podstawowym sposobem zapobiegania poparzeniom, które mogą powstać podczas przebywania na słońcu jest stosowanie kremów ochronnych, emulsji i olejków z filtrem UV. Aby zmniejszyć prawdopodobieństwo podrażnień filtr powinien być odpowiednio wysoki – najlepiej 30-50. Stosowanie tych specyfików nie tylko zapobiega bieżącym poparzeniom ale także chroni przed przedostawaniem się do skóry niebezpiecznych promieni UV, które w dłuższej perspektywie mogą powodować groźne zmiany skórne, łącznie z nowotworem. O zakupie kremów czy olejków najlepiej pomyśleć jeszcze przed wyjazdem, szczególnie jeśli wybieramy się w mniej uczęszczane rejony Indii ponieważ na miejscu nie wszędzie są one dostępne.