Najczęściej wybieranymi miesiącami na wypoczynek na Krecie są lipiec i sierpień. Ma to związek z doskonałymi warunkami pogodowymi, jakie wówczas panują na wyspie. Warto przy tym podkreślić, że atrakcje letniej Krety, dają nam wiele okazji do doskonałej zabawy i wypoczynku na najwyższym poziomie. Oto jak może wyglądać nasz lipiec na Krecie.

Pogoda i temperatury

Lipiec na Krecie oznacza dość wysokie temperatury. W ciągu dnia wahają się one w granicy między 26st.C – 30 st.C. Nocą jest nieco chłodniej. Wtedy temperatury kształtują się między 21st.C -23st.C. Daje nam to chwilę wytchnienia od słonecznych kąpieli, które bywają szalenie szkodliwe – szczególnie, jeśli niewłaściwie zabezpieczmy przed nimi swoją skórę. Lipiec na Krecie oznacza również dość wysokie temperatury wody, które sprzyjają kąpielom i nurkowaniu. Woda osiąga wówczas temperaturę 24st.C w ciągu dnia. W nocy zaś ochładza się do 16 st.C. W ciągu dnia możemy też liczyć na sporą liczbę godzin słonecznych, która wynosi 12.

Atrakcja goni atrakcję

Tak sprzyjające warunki pogodowe, zachęcają przede wszystkim do spędzania czasu wolnego na świeżym powietrzu. Możemy wówczas na przykład oddać się nurkowaniu, ale bez dodatkowego wyposażenia. Kreteńczycy nie pozwalają, bowiem filmować ani fotografować swoich dóbr kulturowych. zatopione obiekty archeologiczne, stanowią bowiem dla nich wyjątkową wartość.
Poza tym w lipcu odbywa się na obszarze Krety wiele ciekawych festiwali. Wśród nich należy wymienić między innymi Festiwal Renesansu. Odbywa się on na obszarze miasta Rethimnon, które przekształca się wówczas w prawdziwe weneckie miasto sprzed setek lat. Możemy wówczas brać udział w licznych – obejmujących program festiwalu – koncertach muzyki klasycznej a także w wystawach malarstwa i fotografii. Samo miasto opanowują zaś rycerze na koniach, arlekiny a także postacie przebrane w lokalne stroje. Muzyka renesansowa nadaje zaś całości wyjątkowego klimatu.
Ponadto na Krecie odbywają się również – pod koniec lipca – Święto Dionizosa i Święto Wina. 26 lipca z kolei to data, której przypisany jest Dzień Św. Prakskowii. Wtedy odbywają się na obszarze Rethimionu procesja ze świecami do grobu w Skotino. Towarzyszą jej tańce i muzyka.
Autor: Tamara Rosłon