Pogoda w Indiach w sierpniu – temperatury, sierpień, Indie.

Indie leżą w zasięgu klimatu zwrotnikowego monsunowego. Charakteryzuje się on występowaniem stałych wiatrów wiejących w porze gorącej od oceanu a w porze suchej od lądu. Dla Indii położonych na półkuli północnej pora gorąca wypada zależnie od szerokości geograficznej między czerwcem a październikiem. Wtedy to pojawiają się nasilające się gwałtowne i częste opady połączone z bardzo wysokimi temperaturami, ogromną wilgotnością powietrza i mocnymi, czasami nawet huraganowymi wiatrami. Dają się one we znaki mieszkańcom i często prowadzą do lokalnych podtopień a nawet powodzi. Czas pomiędzy opadami deszczu nie przynosi wytchnienia ponieważ ciężkie od wilgoci powietrze powoduje szybkie zmęczenie i spadek wydajności organizmu.

Charakterystyka pogody w Indiach w sierpniu

Sierpień to miesiąc najbardziej nasilonych zjawisk związanych z nadejściem monsunu letniego. Wiążą się z nim gwałtowne ulewy, wysokie temperatury oraz bardzo silne wiatry. Najbardziej narażone na tak ekstremalne warunki pogodowe są północno wschodnie i północno zachodnie wybrzeża gdzie ilość dni deszczowych w miesiącu znacznie przewyższa ilość dni bezdeszczowych. Nawet jeżeli nie pada to gęste chmury wiszą bardzo nisko a powietrze przesycone jest wilgocią. jest mglisto i bardzo gorąco. W okolicach Delhi sierpień jest miesiącem z najwyższą sumą opadów, choć i tak są one dwu – trzykrotnie niższe niż na wybrzeżu. Monsunowe deszcze docierają także w rejony górskie i choć nie powodują tak wielkich opadów jak w pozostałej części kraju to znacznie ograniczają widoczność i przejrzystość powietrza.

Rozkład temperatur w sierpniu w różnych częściach Indii

Pora letniego monsunu to czas panowania bardzo wysokich temperatur, które w połączeniu z dużą wilgotnością powietrza powodują męczące upały. Wszechobecna wilgoć pogłębia odczuwanie gorąca. Najwyższe temperatury notuje się w tym czasie w okolicach stolicy Indii Delhi. W ciągu dnia przekraczają one nawet czterdzieści stopni Celsjusza. Bardzo upalnie jest także na północno wschodnim i północno zachodnim wybrzeżu. Trochę chłodniejsze jest tylko południe kraju. Sierpień to także miesiąc najwyższych temperatur w górach, gdzie średnia miesiąca przekracza dziesięć stopni Celsjusza a w poszczególnych dniach temperatury dochodzić mogą nawet do dwudziestu stopni. Średnie temperatury w sierpniu w różnych częściach Indii (w stopniach Celsjusza)

DelhiDelhiBangaloreMumbaiKalkuta
temperatura33232729

Pogoda w Indiach w sierpniu – wskazówki dla podróżujących

Sierpień nie jest dobrym miesiącem na podróżowanie po Indiach. Z powodu monsunowych opadów i wichur może dochodzić do lokalnych podtopień i powodzi. Opady często są tak mocne, że ulicami miast płyną prawdziwe rzeki. Najspokojniej jest w sierpniu na południu kraju. Natomiast zdecydowanie najgorsza aura panuje w okolicach stolicy kraju. Problemem są nie tylko obfite opady ale także duża wilgotność. Sprawia ona, że powietrze jest ciężkie i organizm bardzo szybko się męczy.