Informacje na temat leków i szczepień, czyli jakie leki warto zabrać ze sobą na wczasy do Maroko?
Wczasy w Maroko – leki
Wyjazd do Maroka, to dla wielu osób egzotyczna wyprawa. Nic dziwnego kraj leży w Afryce, panuje tam zupełnie odmienna kultura i religia, stąd też wiele zapytań, czy na wakacje w Maroko trzeba się specjalnie przygotować od strony medycznej. Jeśli wyjazd obejmuje okres typowych turnusów, czyli tydzień lub dwa, to w apteczce powinny znaleźć się typowe leki, które zabiera się ze sobą niezależnie od celu wyprawy. Jednak największą uwagę trzeba skupić na lekach, które pomagają zwalczyć wszelkiego rodzaju problemy żołądkowe. Zmiany w menu i próbowanie nowych potraw może powodować niestrawności oraz biegunki.
Wczasy w Maroko – czego się wystrzegać by uniknąć leczenia
Oczywiście jeśli tylko ktoś nie będzie przestrzegał określonych zasad, a nagminnie będzie je łamać prawdopodobieństwo, że znajdzie się w przychodni stanie się naprawdę wysokie. Jeśli chodzi o problemy żołądkowe i uczulenia, nie należy spożywać pokarmów, które wyglądają na nieświeże lub nie pochodzą ze sprawdzonego źródła. Jedzenie niemytych owoców i warzyw, również może przyczynić się do nieprzyjemnych dolegliwości. Należy jednak pamiętać, aby nie myć ich, a także nie używać do picia wody z rzeki, z kranu oraz sprzedawanej od miejscowych handlarzy. Bezpieczną wodą, jest woda szczelnie zamknięta w butelkach, dostępna do kupienia w sklepach i restauracjach. Czasem podróżni po zmianie klimatu i typu pożywienia mimowolnie przechodzą „zemstę Faraona”, czyli około trzydniową biegunkę. Nie należy się tym przejmować, jeśli po zażyciu odpowiednich leków objawy łagodzą się lub całkowicie ustępują. Jeżeli jednak mimo stosowania lekarstw dolegliwości nie mijają, trzeba koniecznie poszukać pomocy lekarskiej. Ostra i długotrwała biegunka, może prowadzić do odwodnienia organizmu, a co za tym idzie do bardzo poważnych powikłań grożących zdrowiu, a nawet życiu chorego.
Wczasy w Maroko – szczepienia
Nie ma żadnych wymagań co do wykonania niezbędnych szczepień, aby przekroczyć granicę Maroka. Niektórzy jednak mimo wszystko chcą się przygotować do wyjazdu, szczególnie jeśli planują dłuższy pobyt w kraju, lub wolą podróżować na własną rękę, omijając tym samym drogie i bezpieczne hotele. Wtedy warto zastanowić się nad dodatkowymi szczepieniami. Godnym uwagi szczepieniem jest szczepionka przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Według niektórych źródeł obowiązkowa jest szczepionka przeciwko żółtej gorączce. Jednak najprawdopodobniej dotyczy to wyjazdów do regionów dzikich, położonych bliżej pustyni. Do zalecanych szczepień zaliczają się także przeciwko błonnicy, tężcowi, polio, durowi brzusznemu, oraz szczepionka menigo-kokowa. Komplet szczepień będzie obowiązywał osoby przebywające dłuższy czas w Maroko, które chcą przez cały czas funkcjonować jak tutejsza ludność. Warto pamiętać, że poza bogatymi kurortami kryje się problem ubóstwa, chorób i rygorystycznej religii Islamu.