Będąc na wakacjach, każdy pragnie przywieźć do domu jakieś pamiątki. Jakie pamiątki warto kupić i przywieźć z Maroko?

Będąc na wakacjach, każdy pragnie przywieźć do domu jakieś pamiątki. Chcemy mieć, bowiem coś, co będzie nam przypominać beztroskie, wakacyjne dni. Pragniemy także przywieźć jakieś upominki dla bliskich, którzy nie mieli okazji być na urlopie razem z nami. Z tego względu, że Maroko, to kraj bardzo ciekawy historycznie i kulturowo, to szczególnie pragniemy zabrać coś, co będzie nam przypominać ten niepowtarzalny kraj.

Jakie pamiątki warto kupić i przywieźć z Maroko- marokańskie dywany?

Przemysł tkacki w Maroko ma bardzo starą tradycję. Jednak mimo upływu czasu, mało zmieniło się w tej materii. Wciąż stosuje się do tkania tych samych surowców, co dawniej, tych samych naturalnych barwników i podobnie się je ozdabia. Właśnie głównie rodzaj zdobień odróżnia dywany marokańskie od siebie. Różnią się bowiem one znacznie w zależności od regionu, w którym powstały. Na przykład w Rabacie kupimy dywany, które są zdobione przedziwnymi znakami, których znaczenia nikt praktycznie nie zna. Jeżeli o nie spytamy, to usłyszymy przedziwną historię o rzuconym przez bociany dywanie na ziemię, który rozsypał się na kawałki. Kobiety natomiast go pozbierały i zszyły. W ten oto sposób powstał pierwowzór tych przedziwnych wzorów. Wszystkie jednak te dywany, kilimy i nakrycia, są naprawdę piękne, mają tylko jedną wadę, są bardzo drogie. Warto jednak przywieźć sobie do domu właśnie taką pamiątkę.

Jakie pamiątki warto kupić i przywieźć z Maroko- płytki ceramiczne?

Jakkolwiek groteskowo by to nie zabrzmiało, warto kupić w Maroko także płytki ceramiczne. Ale nie takie zwykłe znów płytki. W Maroko istnieje od wielu pokoleń specjalna ręczna technika malowania płytek zwana ZELLIJ. W miejscowości Fez znajduje się główne centrum ich tworzenia, gdzie skupiają się prawdziwi mistrzowie tej techniki. Płytki te, są stosowane zarówno w domach, jak i w miejscach publicznych, do wykładania fontann. Styl ich malowania, jest bardzo specyficzny i charakterystyczny właśnie dla tych stron świata. Kafelki są malowane zarówno w tradycyjne wzory, jak i w nowoczesne. Tak jak inne rzeczy, które są robione ręcznie, tak i kafelki są bardzo drogie. Nie namawiamy do przywiezienia do domu takiej ilości, którą byśmy wyłożyli cała łazienkę, gdyż na granicy byśmy mieli z pewnością spore kłopoty. Namawiamy jednak, do zakupu jednej, która będzie wspaniale nam przypominać, ten egzotyczny i wielobarwny kraj.