Co najbardziej warto zobaczyć na wakacjach w Turcji?

Niewątpliwie największa część z przybywających do Turcji turystów decyduje się na urlop w tym kraju ze względu na piękne plaże i lazurową wodę Morza Egejskiego i Śródziemnego. Nie trudno się im dziwić, bowiem Turcja słynie z piaszczystych, długich i bardzo dobrze utrzymanych plaż. Bardzo dużą wagę przywiązuje się tutaj również do czystości. Plaże sprzątane są dwa razy w ciągu dnia, dzięki czemu są bezpieczne i zapewniają komfort wypoczynku. Wody morskie również są czyste i przejrzyste, dzięki czemu nawet nie potrafiąc nurkować można podziwiać podwodne życie. Dużą popularnością cieszą się rejsy wodne, podczas których można podziwiać bardzo dobrze rozwinięte na tym obszarze rafy koralowe.

Kapadocja i Pamukkale.

Kapadocja jest obszarem słynącym przede wszystkim z form tufowych wykutych w tufowych skałach. Miejscami, które warto zobaczyć będąc w tym regionie Turcji są przede wszystkim Üçhisar. Nazywany jest on skalnym miasteczkiem. Przydomek ten wywodzi się z faktu, że większość budowli znajdujących się na jego obszarze jest właśnie wykuta w skałach. Na uwagę zasługują również skalne kościoły. Największe i najpiękniejsze z nich to Göreme i Soğanlı. Furorę wśród turystów robią również podziemne miasta. Według archeologów na obszarze Kapadocji jest ich około 400. Największe i najchętniej odwiedzane przez turystów są Kaymaklı i Derinkuyu. Na terenach należących do krainy Kapadocji wydzielono tzw. doliny tufowe. Najbardziej znane to: Dolina Miłości i Dolina Wyobraźni. Obszarem, na którym zobaczymy i poczujemy działania sił przyrody jest również Pamukkale. Miejscowość położona jest na linii pęknięcia skorupy ziemskiej. Z gór wypływa tutaj woda, z której po drodze wytrącają się składniki mineralne tworząc piękne białe formy. W wyniku działania sił natury tworzą się tarasy wypełnione wodą. Według wierzeń ma ona właściwości lecznicze. Dla turystów wydzielono tutaj specjalne obszary, po których można się poruszać tak aby nie doszło do zniszczenia miejsca wpisanego na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Tureckie bazary.

Tureckie bazary są ozdobą całego kraju. To nie tylko miejsca piękne i kolorowe gdzie można zakupić wspaniałe pamiątki, ale także obszary gdzie zetknąć się można z kulturą i mieszkańcami kraju. Największą popularnością na tutejszych bazarach cieszą się perfumy i ubrania. Trzeba jednak uważać gdyż większość z nich to idealne podróbki markowych produktów. Co warto więc kupić? Przede wszystkim sheeshę czyli fajkę wodną. Może ona stanowić doskonały prezent dla bliskich jak i ozdobę naszego mieszkania. Turyści chętnie kupują również nigdzie indziej niespotykany tytoń o smaku jabłkowym. Charakterystyczną pamiątką zabieraną często w podróż powrotną jest najsłodsza na świecie odmiana herbaty. Handlarze tureccy są bardzo otwarci na próby negocjacji. Nie bójmy się więc targować. Możemy być pewni, że sprzedający nie wypuści nas ze swojego stoiska z pustymi rękami, a i obie strony będą w pełni zadowolone.