Tajlandia jest krajem zurbanizowanym, dlatego nie ma też problemów z dostaniem się do jej dowolnego zakątka i można zrobić to na kilka sposobów.

Pierwszym z nich są autobusy, w Tajlandii wyróżnia się kilka różnych kategorii autobusów m.in. lokalne, są one bez klimatyzacji, VIP lub Super VIP, które są porządne i klimatyzowane, polecane są na długie trasy. 
Autobusem w Tajlandii dojedziemy wszędzie, nawet do najmniejszych i najbardziej oddalonych od centrum miejscowości. 

Za autobusy o wyższym standardzie zapłacimy oczywiście więcej, jednak w zamian nie uświadczymy tłoku i przyjemnie spędzimy podróż.

Kolejnym środkiem podróży są songthaew, te małe ciężarówki zamiast krzesełek mają po bokach ławki, pełnią funkcję podobną do taksówek, jednak mają swoje wyznaczone trasy, jest to tani, szybki i dosyć ciekawy środek komunikacji.

W Bangkoku poruszać możemy się za pomocą kolejki naziemnej tzw. skytrain, porusza się ona na dwóch trasach i kursuje co 5 minut od godziny szóstej rano do północy. 
Do wyboru mamy również normalne metro, które również, jest tanim i szybkim sposobem przemieszczania się po stolicy Tajlandii. 

Kolejnym popularnym środkiem transportu są taksówki, te w Bangkoku posiadają liczniki, w innych miastach będziemy musieli się targować, jednak należy to zrobić najlepiej jeszcze przed wejściem do wybranego pojazdu. 
Jeżeli obawiamy się korków, możemy bez problemu skorzystać z taksówki motocyklowej. 

Możemy również przepłynąć się łódką, które traktowane są przez Tajów jak nasze tramwaje, do wyboru są cztery linie, ceny biletów w przeliczeniu na naszą gotówkę wahają się od 1,30zl do 3zł. 
Na dłuższe wycieczki możemy również wybrać promy, które jednak są droższe, lub tańsze jednak pływające przez całą noc promy towarowe. 

Do wyboru są także normalne pociągi kolejowe, najlepsze do zwiedzania kraju wzdłuż i wszerz, mają trzy klasy, na klasę 1 oraz 2 bilety trzeba zarezerwować, jednak jazda 3 klasą będzie na pewno niezapomnianym przeżyciem. 
Popularne są pociągi nocne, wybieramy się w długą podróż, którą możemy przespać, nie tracąc czasu za dnia.

Ostatnim środkiem komunikacji miejskiej pozostają tuk tuki oraz riksze, są to szybkie i tanie środki transportu, jednak same riksze są coraz rzadziej spotykane na ulicach. 

Pamiętaj, aby uważać na kierowców tuk tuków, bardzo zawyżają ceny, dlatego zawsze ustal cenę przed odjazdem i to Ty ją proponuj, przejechanie np. prawie całego Bangkoku po lokalnej cenie to ok. 100 bahtów lub 10zł, tak więc wiesz, jaki masz punkt wyjścia. 

Jak najlepiej zwiedzić Tajlandię?

Dla turysty najlepszym wyborem będą wszystkie podane powyżej środki transportu, nie ma wyboru między lepszym czy gorszym, wszystko zależy od naszego celu podróży. 

Jeżeli chcesz przejechać tylko kilka ulic to warto złapać tuk tuka, na trochę dłuższe wycieczki możesz wybrać autobus lub taksówkę, ceny komunikacji w Tajlandii są do siebie zbliżone, do czego my Polacy nie jesteśmy raczej przyzwyczajeni.

Chcąc jechać z jednego miasta do drugiego, możemy wybrać autobus klasy Vip lub SVip albo wygodny pociąg, możemy nawet wybrać taksówkę, jednak należy pamiętać o ustaleniu ceny z góry przed odjazdem.

Tak więc turysta nie musi obawiać się podróżowania po Tajlandii, ponieważ jest to proste i mamy naprawdę dowolny wybór.