Drogi, przepisy ruchy drogowego w Tajlandii

Drogi w Tajlandii są bardzo dobrej jakości. Podróż do tego kraju, jak i po nim nie powinna więc stanowić problemu. Drogi są bardzo dobrze oznaczone przy pomocy angielskich napisów oraz przyjętych na całym świecie symboli. Wybierając się do Tajlandii samochodem poznajmy panujące tam zwyczaje oraz informacje przydatne dla poruszających się tym środkiem lokomocji: 

  • ruch lewostronny;
  • kierowcy jeżdżą bardzo ostrożnie, szczególnie uważajmy na prowadzących ciężarówki oraz autobusy;
  • jednostka miary, to kilometr;
  • drogi w bardzo dobrym stanie;
  • opisy dróg w języku angielskim;
  • podobnie jak w Europie pasażerowie mają obowiązek zapiąć pasy;
  • drogi w większości bezpłatne, niekiedy tylko opłata 1USD; 
  • wykroczenie drogowe = mandat 6-15 USD + wizyta na komendzie;
  • drogi nie są zbyt zatłoczone;
  • ograniczenia prędkości- teren zabudowany 60 km/h, po za obszarem zabudowanym 90-120 km/h 

Bezpieczeństwo na drodze.

Kierowcy w Tajlandii jeżdżą w sposób bardzo bezpieczny. Wybierając się, więc w podróż samochodem nie napotkamy na problemy występujące na drogach tak jak np. w Indiach. Warto pamiętać o nawykach panujących wśród Tajów odnośnie kierowania pojazdem. Jeżeli kierowca ma zamiar pierwszy pokonać skrzyżowanie będzie mrugał do nas światłami. Jest to wyraźny znak, którego nie powinniśmy lekceważyć, zachowując w tej sytuacji szczególną ostrożność. Tajowie w specyficzny sposób okazują również możliwość lub nie- wyprzedzania. Jadąc za pojazdem, który ma włączony lewy kierunkowskaz otrzymujemy znak, że spokojnie możemy wyprzedzić pojazd, a kierowca jest jak najbardziej do tego przygotowany. W przypadku pracującego prawego kierunkowskazu nie otrzymujemy zezwolenia na wyprzedzanie i nie powinniśmy go podejmować, aby nie rozzłościć innych uczestników ruchu.

Jakie są ceny benzyny w Tajlandii?

Ceny paliwa są bardzo korzystne dla turystów i dwukrotnie mniejsze niż w Polsce. Za litr benzyny zapłacimy 1USD, nieco tańsza jest ropa- 0,8 USD za litr. 

Wynajem samochodów w Tajlandii

Jeżeli nie zdecydujemy się na przyjazd samochodem do Tajlandii, a chcemy w ten sposób poruszać się po kraju możemy skorzystać z usług wypożyczalni. Konieczne do tego będzie posiadanie międzynarodowego prawa jazdy. Wypożyczyć można zarówno samochód, jak i motor. Warto zapoznać się z ofertami różnych firm świadczących tego typu usługi. Ich listę znajdziemy w tutejszych książkach telefonicznych. Nie dajmy się naciągnąć na niepotrzebne koszty. Możemy zdecydować się na wypożyczenie samego samochodu- wersja tańsza lub z szoferem w wersji droższej.