Komunikacja publiczna w Maroko – taksówki


Poruszanie się taksówkami po Maroku nie tylko jest dużo tańsze niż w Polsce, ale również uchodzi to za jedno z ciekawszych przeżyć podczas pobytu w tym kraju. Co prawda większość taksówek kulturalnie przewozi turystów pod wskazany adres, ale zdarzają się również kierowcy, którzy nie pofatygują się by zabrać jeszcze kogoś po drodze i nagle zmienić kurs jazdy. Dlatego do podróżowania taksówką trzeba mieć sporo cierpliwości oraz dystansu. 

Komunikacja publiczna w Maroko – autobusy

Innym sposobem przemieszczania się po Maroku jest jazda autobusami. Można zawsze je złapać na dworcach. Bilet koniecznie należy kupić osobiście w specjalnej kasie. Zdarzają się naganiacze na pasażerów, którzy starają się pozyskać z tego tytułu dodatkową prowizję. Warto unikać ich jak ognia i osobiście zadbać o nabycie biletu. Od razu należy nastawić się na dodatkową opłatę za bagaż. Niezależnie od jego wielkości, kierowca nie wpuści do autobusu, dopóki opłata nie zostanie uiszczona. Niestety trzeba również nastawić się na jazdę niezgodną z rozkładem. Podróż może się przedłużyć z różnorakich, czasem naprawdę błahych powodów. Doświadczeni podróżnicy doradzają podróżowanie autobusami nocnymi. Jest wiele zalet takich kursów: brak upałów, mniejsze spóźnienia, a także mniejsza liczba miejscowych pasażerów. 

Komunikacja publiczna w Maroko – pociągi

Pociągami można przemieszczać się z reguły na większe odległości. Trzeba nastawić się na wiele przygód podobnych jak w przypadku korzystania z marokańskich autobusów. Jednak są one bardziej punktualne. Choć w kwestii komunikacji publicznej w Maroko niczego nie można na sto procent zagwarantować. 

Komunikacja publiczna w Maroko – ceny biletów

Ceny autobusów wahają się w zależności od długości trasy:

  • z lotniska do centrum miasta – ok. 20 MAD
  • z jednego miasta do drugiego – ok. 60 MAD
  • opłata za bagaż – od 5 do 10 MAD

Ceny za taxi:

  • w mniejszych miastach ok. 5 MAD za osobę (ale przy tym zbierają po drodze innych pasażerów)
  • w większych miastach ok. 10 MAD za osobę

Ceny za przewóz trzeba targować, ponieważ kierowcy taksówek nie posiadają liczników.