Kreta czy Korfu? – którą wycieczkę wybrać. Porównanie, klimat, pogoda, atrakcje.

Wakacje na Krecie z dzieckiem

Czy poliecilibyśmy wakacje na Krecie z dzieckiem? Jak najbardziej, aczkolwiek Korfu może być lepszym wyborem. W podsumowaniu napiszemy dlaczego. Kreta jest największą wyspą należącą do Grecji, która położona jest na akwenie Morza Śródziemnego. Swoja powierzchnią zajmuje piąte miejsce co do wielkości pozostałych wysp na Morzu Śródziemnomorskim. Kretę opanował w całości klimat śródziemnomorski, charakteryzujący się upalnymi sezonami letnimi oraz łagodnymi zimami. Temperatura powietrza, rzadko kiedy spada poniżej 15°C nawet w miesiącach zimowych, utrzymuje się w okolicach 14-16°C. Zima mimo łagodnego przejścia pod względem temperatur charakteryzuje się na pewno licznymi opadami, stąd tez nazwa pory deszczowej. Kreta jest niezwykle atrakcyjnym miejscem na pobyt wakacyjny turystów. Ludzie z miłą chęcią przyjeżdżają tutaj nie tylko by zażywać słonecznych i morskich kąpieli, ale także by zwiedzić bogata kolebkę kultury greckiej. Ciekawymi i oczywiście wartymi obejrzenia miejscami są bez wątpienia jest Knossos z ruinami pałacu sprzed prawie dwóch tysięcy lat przed naszą erą. Kolejnym zabytkiem, który warto zobaczyć na Krecie jest Frangokastello, czyli twierdza wzniesiona przez ówczesnych Wenecjan z końca XIV wieku. Dla miłośników przyrody, zapewne interesującym okaże się Wąwóz Theriso, a dla lubiących mocne wrażenia – Park Wodny Limnoupolis.

Wakacje na Korfu z dzieckiem

Korfu z dzieckiem jest ciut lepszym wyborem. Jest to bardziej zielona wyspa. Korfu jest jedną z wysp greckich, która się charakteryzuje licznymi wzniesieniami. Położona jest ona w północnej części Morza Jońskiego. Klimat jest zdecydowanie o charakterze śródziemnomorskim, jednak obserwowane są tutaj znacznie wyższe opady niż na terenie reszty Grecji. Korfu jest bardzo przyjazną wyspą, niezwykle hojnie obdarowaną przez przyrodę licznymi lasami oraz zaroślami. Całe miasto Korfu ma w sobie urok, dla lubiących piesze przechadzki, zwłaszcza jeśli lubują górzyste tereny i lubią się napawać górskimi widokami, w bliskiej obecności bezkresu morza. Warto jednak tutaj zwrócić uwagę na Starą Fortecę, która jest jedną z weneckich wartowni wybudowanych przed kilkunastoma wiekami, bo budowla pochodzi aż z VI wieku, przebudowana następnie przez Wenecjan. Mieści się ona na wschodnim cyplu. Generalnie na wysepce znajduje się duża liczba Hoteli i kurortów, które w swojej ofercie posiadają bardzo różnorodne atrakcje.

Kreta czy Korfu, którą wycieczkę wybrać na wczasy z dzieckiem?

Nie ma ogólnego rozeznania, która wyspa jest warta większej uwagi, i wykupienia na nią wycieczki. Każda wyspa, zarówno jak i Kreta, jak i Korfu ma swoje urokliwe i przede wszystkim niepowtarzalne miejsca, których na żadnym innym zakątku świata się nie znajdzie. Te dwie wyspy, pod względem wakacji można tylko rozgrupować, dla osób lubiących spokój i cisze, oraz dla osób ceniących sobie sporą dawkę atrakcji w krótkim czasie. Dla turystów, chcących spędzić urlop, w zaciszu, blisko przyrody, wyspa Korfu, jest idealnym miejscem na taki właśnie wypoczynek. Natomiast, jeżeli, ktoś, chce w jak najbardziej intensywny sposób zwiedzieć najpospolitsza kolebkę kultury greckiej, powinien się wybrać na Kretę. Jednak idealnym rozwiązaniem jest to, aby udać się na wakacje, jednego roku na jedną wyspę, a drugiego, na drugą.

Jeśli chodzi o wakacje, wczasy z dzieckiem to polecałbym chyba Korfu. Ale jeśli chodzi o czerwiec – sierpień. Czyli najgorętsze miesiące, które mogą być bardzo uciążliwe dla dzieci. Temperatura powinna być ciut niższa na Korfu. Wyspa jest też bardziej zielona. Poza tymi 3 miesiącami nie ma już chyba takiego znaczenia. I Korfu i Kreta to idealne miejsca na wakacje z dzieckiem.