Kultura Cypru – religia

Mieszkańcy Cypru są całkiem statecznymi ludźmi jeżeli chodzi o wyznanie wiary, a także praktykowanie. Cypryjczycy chętnie uczęszczają do swoich świątyń. Na całej wyspie można wyczuć zróżnicowanie pod względem wyznawanej religii. Mianowicie zaznaczają się na Cyprze Islam oraz Chrześcijaństwo a dokładniej Cypryjski Autokefaliczny Kościół Prawosławny, czyli prościej mówiąc Prawosławie. Takie zróżnicowanie w panujących tu religiach można odczuć po liczebności kościołów i katedr, a także meczetów.

Kultura Cypru – zwyczaje

Przebywając na Cyprze warto jest zapoznać się z pewnymi ogólnie panującymi zwyczajami. Dzięki znajomości podstaw kulturowych Cypryjczyków, będziemy mogli uniknąć niesmaku z ich strony. 

Przede wszystkim należy pamiętać o stosownym ubraniu wchodząc do świątyni. Wstępu do świątyń nie mają osoby z odkrytymi ramionami oraz kolanami. 

Na Cyprze również panuje zwyczaj dawania napiwków za wszelakie usługi, związane między innymi z obsługa kelnerską czy nawet wniesieniem bagażu do pokoju hotelowego. 
Przyjęło się, że napiwek wynosi około 10% wartości zakupu, bądź zamówionego dania w restauracji.

Aby uniknąć krzywego spojrzenia ze strony Cypryjczyków nie należy podczas rozmów wchodzić na aspekty polityczne, a szczególnie na temat podziału wyspy na strefę północną i południową.

Kultura Cypru – obyczaje

Do jednych z najpospolitszych obyczajów Cypryjczyków, są tutaj późno zjadane wspólnie posiłki. Mieszkańcy bardzo często spotykają się na obiadach w restauracjach, które otwierane są dopiero po 20:00.

Ponadto mieszkańcy są dla siebie bardzo przyjaźnie nastawieni, nie ma takiego zdystansowanego kontaktu z nieznajomymi jak w niektórych krajach.

Cypr – święta

Na Cyprze porządek panujących świąt przede wszystkim uzależniony jest od tego, kto jaką religię wyznaje. Bowiem inaczej święta i zupełnie inne formy przybierają w Prawosławiu, a zupełnie inaczej są one obchodzone w Islamie.

Jednak warto wspomnieć tutaj o kilku ważnych wydarzeniach narodowych, które są co roku przez Cypryjczyków świętowane.

• 25 marca – Dzień Greckiej Niepodległości 
• 1 kwietnia – Święto Narodowe Greckich Cypryjczyków
• 1 maja – Święto Pracy
• 1 października – Dzień Niepodległości Cypru 
• 28 października – Święto Narodowe Greków

Cypr – muzyka

Na Cyprze można słuchać każdej muzyki jakiej tylko dusza zapragnie. Jednak dominują tutaj cieplejsze rytmy z dużym naciskiem na grecką muzykę. Ponadto z racji dużej ilości na całej wyspie klubów i dyskotek, dominuje tutaj muzyka taneczna oraz typowo klubowa techno, trance oraz wszelkie mieszanki i odmiany tych gatunków.