Cypr – historia

Historia Cypru była bardzo burzliwa, o czym świadczy chociażby podział kraju na regiony turecki oraz grecki. Dzieje wyspy sięgają jeszcze wczesnej starożytności, kiedy to jeszcze była zamieszkiwana przez Egipcjan.
W wiekach przed naszą erą władcy zmieniali się jak w kalejdoskopie, kolejno byli nimi Grecy, Fenicjanie, a nawet Persowie. Pod koniec XII wieku Cypr został zdobyty przez krzyżowców i przeobrażony w Królestwo Cypryjskie. Po kolejnych lat zaciekłych wojen i walk o władzę nad wyspą, w XX wieku zaczęły się rozmowy pomiędzy Turcją, Grecją jak i Wielką Brytanią.

Cypr – gospodarka

Gospodarka na Cyprze z roku na rok nabiera coraz większego rozpędu. Tak naprawdę, największa zasługa w rozwoju gospodarki leży po stronie sektora usług, a dokładniej w rzeczy samej turystyki.
Dzięki rozwojowi komunikacji, rozbudowie pensjonatów jak i też wszelkich restauracji, czy centrów rozrywki, wyspa w szybkim czasie diametralnie się wzbogaciła. I co najlepsze, mieszkańcy umiejętnie wykorzystują swoje zasoby i co za tym idzie, perspektywy na kolejne lata są jeszcze bardziej obiecujące.

Cypr – wojny

Cypr od zarania dziejów był elementem sporów wielu nacji. Już od starożytności kolejni najeźdźcy próbowali zdobyć ziemie tej malowniczej ziemi. Jednak do najważniejszych i kluczowych wydarzeń można zaliczyć między innymi najazd krzyżowców, którzy na Cyprze stworzyli pierwsze Królestwo Cypryjskie.
Kolejny zamach na władzę cypryjskich ziem miał miejsce pod koniec XIX wieku, kiedy to w politykę wyspy zaczęła się mieszać Wielka Brytania. Jej panowanie jednak nie trwało wybitnie długo, ponieważ niespełna pół wieku później zaczęły się protesty ludności przeciwko brytyjskim władzom.
Dopiero w latach sześćdziesiątych XX wieku do porozumienia zaczęły podchodzić takie państwa jak Wielka Brytania, Turcja oraz Grecja.

Cypr – Unia Europejska. 

Od momentu powstania Unii Europejskiej kolejno, coraz to nowe państwa Europy zaczęły się starać o członkostwo w Unii.
Również Cypr przystąpił do długotrwałego procesu starań się o miejsce w parlamencie unijnym. Jednak rozpoczęły się pewne problemy ze strony polityki panującej na wyspie. Mianowicie: podział na turecką i grecką część Cypru dał o sobie mocno znać.
Dlatego, do Unii Europejskiej weszła tylko grecka część Republiki Cypryjskiej w 2004 roku, a 4 lata później mieszkańcy w portfelach musieli zrobić wymianę z funta cypryjskiego na Euro.