Kiedy jechać do Tajlandii to pytanie, które nurtuje zapewne każdego, kto planuje taką podróż. Najlepszy czas na podróż do Tajlandii to okres od listopada do połowy lutego. Wtedy panuje na obszarze Tajlandii tak zwany okres chłodny. Oznacza to w praktyce bardzo przyjazne dla nas warunki atmosferyczne. 

Obowiązkowe szczepienia

Zanim udamy się do Tajlandii, warto poddać się odpowiednim szczepieniom. Najważniejsze z nich to szczepionki przeciwko:

  • Polio
  • Żółtaczce
  • Tyfusowi
  • Zapaleniem mózgu
  • Żółtej febrze.

Ważne dokumenty

Ważne dokumenty, które potrzebne będą nam w czasie podróży to: 

  • Paszport ważny 6 miesięcy;
  • Bilet potwierdzający naszą obecność na obszarze Tajlandii przez okres nie dłuższy niż 30 dni.

Przepisy celne

Jeśli wwozimy do Tajlandii sumę większą niż 10 000 dolarów, musimy fakt ten zgłosić przy wjeździe na terytorium kraju. 

Podróżowanie po Tajlandii – porady

Podróżowanie po Tajlandii, może być dla nas prawdziwą przyjemnością. Aby tak się stało, warto jednak mieć na uwadze kilka podstawowych zasad, których warto przestrzegać, aby nie popaść w konflikt z miejscowymi.  Na to, jak zachowywać się w Tajlandii, składają się: unikanie pewnych gestów oraz przestrzeganie sposobu ubrania, w momencie odwiedzania świątyń czy meczetów. Poza tym, warto też wiedzieć, jak ubierać się w Tajlandii, by nie ucierpiało na tym nasze zdrowie. Podróżując po Tajlandii, z pewnością będziemy chcieli skorzystać z miejscowych lokali gastronomicznych. Warto, więc wiedzieć, jak wygląda napiwek w Tajlandii. 

Jak zachować się w Tajlandii

Najważniejszą kwestią na obszarze Tajlandii jest savoir-vivre.  Przebywając w tym kraju, pamiętajmy, aby zawsze z szacunkiem odnosić się do tamtejszego hymnu. Gdy tylko go gdzieś usłyszymy, powinniśmy od razu wstać. Tajowie wierzą, iż głowa jest świętym zdrojem wiedzy (źródło: Steve van Beck: „Kieszonkowy przewodnik: Tajlandia –  środka”.) Dlatego też powinniśmy uważać, by nie dotknąć niczyjej głowy. Taki gest uznawany jest za obraźliwy. Podobnie zresztą jak dotknięcie kogoś stopą. Do dobrego tonu, należy także zdjęcie obuwia przed wejściem do meczetów i świątyń, które pragniemy zwiedzić. Warto też pamiętać o tym, aby nie odwiedzać tych miejsc w krótkich spodenkach. Po pierwsze: zostanie to odebrane, jako brak szacunku wobec mnichów jak i posągów Buddy. Po drugie: możemy zostać nie wpuszczeni w takim stroju do środka.

Jak ubierać się w Tajlandii

Ze względu na fakt, iż klimat Tajlandii nie jest zbyt przyjazny turystom, powinniśmy również pomyśleć o tym, jak się ubierać w Tajlandii.  W ciągu dnia, najlepiej nosić jasne i luźne ubrania, wykonane z naturalnych materiałów.  Poza tym, dobrze jest mieć na sobie również ciemne okulary i obowiązkowe nakrycie głowy. Wieczory i noce są dość chłodne, dlatego też warto zabrać ze sobą cieplejszą odzież. 

Napiwek w Tajlandii

Udając się do eleganckich restauracji, powinniśmy pamiętać, że tam napiwek wliczony jest w cenę posiłku i obsługi. W lokalach mniej oficjalnych, w dobrym tonie jest napiwek w wysokości 10-15% wartości całego zamówienia. Napiwki w postaci zaokrąglonych sum za usługi transportowe, także są bardzo mile widziane.