Phuket jest największym miastem, położonym na wyspie o tej samej nazwie, która zarazem jest największą wyspą Tajlandii, jest niezwykle ważnym ośrodkiem turystycznym, odwiedzanym każdego roku przez ponad milion turystów rocznie. 

Najlepszą porą na wyjazd do Tajlandii, więc także Phuket jest pora chłodna, która trwa od listopada do lutego, jest to okres, kiedy wszystko budzi się do życia, a temperatury są najbardziej znośne dla turystów europejskich. 

W czasie trwania pory chłodnej pogoda umożliwia swobodne zwiedzanie i pozwala na czerpanie radości z pobytu, bez obawy o monsuny lub trwające nawet po kilka dni opady deszczu, oczywiście opady mogą się zdarzyć, jednak będą one incydentalne i krótkotrwałe. 

Nie bez znaczenia jest również fakt, że w tym okresie w europie trwa zima, którą wiele osób chciałoby spędzić w ciepłym kraju.

Jak dostać się na Phuket?

Dostać się do Phuket można na kilka sposobów:

  • Przyjazd nocnym klimatyzowanym autobusem z Bangkoku, jednak trwa to aż 14 godzin.
  • Nocny pociąg z miejscami sypialnymi do Surat Thani, a następnie przesiadka do autobusu.
  • Bezpośredni lot do Phuket, znajduje się w nim międzynarodowe lotnisko.
  • Lot z Bangkoku do Phuket liniami Thai Airways, codziennie 14 lotów.

Jeżeli zdecydujesz się na lot samolotem, to po przylocie bezpośrednio do miasta najłatwiej dostać się taksówką.

W samym mieście, jest ogrom możliwości zakwaterowania i nawet jeżeli nie pomyślałem o tym przed wyjazdem, to na miejscu nie ma z tym najmniejszego problemu.

Jak najlepiej zwiedzać Phuket? – komunikacja, atrakcje i zabytki

Po samym mieście najlepiej poruszać się za pomocą taksówek lub jednym z wynajętych samochodów, popularne są również skutery, dużo osób porusza się również za pomocą tuk-tuków lub kolorowych songthaew, jednak funkcjonują również autobusy miejskie.

Samo zwiedzanie najlepiej zacząć od północy wyspy, wędrując wzdłuż wybrzeża, na zachodnim wybrzeżu znajdują się piękne piaszczyste plaże, poprzerywane miejscami, skalistymi stromymi cyplami, wnętrze wyspy jest natomiast prawie całkowicie dziewicze.

Atrakcją są również organizowane wycieczki nurkowania przy rafach koralowych, skoki na bungee, lot spadochronem ciągniętym przez motorówkę, nurkowanie w morzu z zastosowaniem jedynie rurki i płetw, jeżeli chodzi o rozrywkę, to w Phuket trudno o nudę.

W Phuket znajdują się również piękne laguny, rezerwaty przyrody, jaskinie wapienne, park narodowy wraz z narodowym muzeum, największe na świecie muzeum morskich muszli, a także dziesiątki świątyń buddyjskich, do tego piękny widok na archipelag innych wysp.

Warta odwiedzenia jest świątynia Wat Phra Thong znajdująca się za plażą Nai Yang oddaloną o 34 kilometry na południe od miasta, znajduje się w niej  zakopany w piasku posąg Buddy. 
Według legendy, posąg Buddy został odnaleziony przez wieśniaków, którzy odkopali go do połowy, a następnie wybudowano na nim obecne sanktuarium. 

Kolejną wartą odwiedzenia świątynią jest świątynia z zatoki Chalong, nazywa się ona Wat Chalong i przechowywane są w niej relikwie dwóch otoczonych czcią mnichów z Phuket.

To tyle informacji, jeżeli chodzi o Phuket, niskie ceny, piękne widoki, wiele możliwości zwiedzania i atrakcji z pewnością przemawiają za wybraniem właśnie tego miejsca.