Tajlandia jest krajem słonecznym, często wybierana przez turystów właśnie z tego powodu, jednak osoby lubujące się w opalaniu nie mogą zapominać o odpowiedniej ochronie, poparzenia słoneczne lub nowotwory skóry wywołane nadmiernym i nieodpowiedzialnym opalaniem, nie są pamiątką, którą chcielibyśmy zabrać ze sobą z wakacji.

Szkodliwość słońca, olejki, kremy ochronne

Niebezpieczne są promienie słoneczne UVB oraz UVA, dlatego tak ważna jest odpowiednia ochrona, którą zapewnią nam odpowiednio dobrane preparaty.

Podstawową obroną skóry przed promieniowaniem słonecznym jest wytwarzanie melaniny oraz keratynizacja naskórka, jednak są one niewystarczające i nie ustrzegą nas przed oparzeniami lub poważniejszym komplikacjami. 

W sklepach do wyboru mamy mnóstwo olejków oraz kremów ochronnych jednak skąd wiadomo, że są one dobre?

Na opakowaniach musimy znaleźć informację oznaczoną za pomocą międzynarodowego wskaźnika SPF, dermatolodzy przestrzegają, aby nie korzystać z preparatów słabszych od SPF 20, należy również zwrócić uwagę, czy preparat chroni przed promieniowaniem UVA, są to między innymi oznaczenia IPD, PPD czy też PUV-A.

Preparaty można dobierać również na podstawie pigmentacji skóry, są specjalnie dobrane dla osób o bardzo jasnej czy też ciemnej karnacji, z tendencją do przebarwień czy też nie, warto wydać trochę więcej i mieć pewność, że mamy zapewnioną należytą ochronę. 

Tajlandia, słońce i dzieci?

Osoby wybierające się do Tajlandii z dziećmi powinny mieć dodatkowe preparaty przeznaczone specjalnie dla nich, dziecięca skóra jest szczególnie podatna na promieniowanie słoneczne i należy ją odpowiednio chronić. 

Pamiętaj, że dziecięca skóra jest o wiele cieńsza i zawiera o wiele mniej komórek produkujących melaninę. 

Dodatkowo większa ilość licznych naczyń krwionośnych powoduje szybki i nasilony odczyn rumieniowy, także dzieci są bardziej podatne na przegrzanie termiczne, a co za tym idzie udar cieplny.

Pamiętaj więc o zapewnieniu dziecku odpowiedniej ochrony nie tylko przed promieniowaniem, ale także przegrzaniem, które może zmienić wasz swobodny wypoczynek w koszmar. 

Stosując się do powyższych wskazówek, a także do rozmowy z dermatologiem i lekarzem dziecięcym, ustrzeżesz swoją rodzinę lub siebie przed poważnymi komplikacjami i w pełni będziesz mógł cieszyć się pobytem w Tajlandii.