Opalanie się w Tunezji. Kremy i olejki do opalania Tunezja. Kremy ochronne mają określony czas działania. Stąd też należy przywiązywać szczególną wagę do tego jak często smarujemy się olejkiem czy emulsją do opalania.

Tunezja jest kurortem turystycznym gdzie większość ludzi przyjeżdża po to aby leniuchować na plaży i wygrzewać się w słońcu. Pogoda na wybrzeżu rozpieszcza turystów przez cały rok. W wielu miesiącach trzeba zmagać się z ogromnymi upałami. Słońce w tym przypadku jest bardzo szkodliwe, stąd też warto wiedzieć w jaki sposób zabezpieczyć się przed oparzeniami skóry. Niewątpliwie opalanie się w Tunezji wymaga zastosowania kremów z odpowiednim filtrem. Jak go wybrać? Poniżej przedstawiam tabelkę która powinna nieco rozjaśnić problem dobrania odpowiedniego filtra. Łatwo zauważyć że im jaśniejsza karnacja tym większa jego wartość:

Cera 
Bardzo jasnaJasna 
Śniada 
Ciemna
Filtr 
50 lub więcej 
403025


Jasność karnacji to jednak nie jedyne kryterium według którego wybieramy odpowiedni krem. Warto również zwrócić uwagę na kolor włosów. Dla osób z kolorem włosów blond czy rude zaleca się kremy z filtrem o wiele większy niż dla osób z ciemnymi włosami. Podobnie jest w przypadku występowania na skórze znamion: piegów lub pieprzyków. Większa ich ilość = wyższa wartość filtra. Pamiętajmy również o klimacie. Wybierając się na wczasy do Tunezji musimy mieć świadomość że temperatura jest tutaj bardzo wysoka. Odpowiednie na pierwsze dni będą filtry zapewniające wysoką ochronę SPF 40-50. Po kilku dniach adaptacji można stosować kremy z filtrem SPF 25-30. Aby osiągnąć najlepsze efekty należy posmarować kremem całe ciało na 20 min przed rozpoczęciem opalania. Mamy wówczas zapewnioną pełną ochronę która z reguły trwa przez około 2h. W szczególności zadbajmy o posmarowanie miejsc najbardziej narażonych na oparzenia: nos, uszy, twarz i ramiona. Nie zapominajmy o smarowaniu się po wyjściu z wody, gdyż nie każdy krem jest wodoodporny.

Długość działania kremu, olejku

Kremy ochronne mają określony czas działania. Stąd też należy przywiązywać szczególną wagę do tego jak często smarujemy się olejkiem, czy emulsją do opalania. Pamiętajmy! Pojedyncze smarowanie nie daje nam całodziennej ochrony. Do obliczenia długości działania kremu potrzebujmy specjalnego wskaźnika. Dla Tunezji, z resztą jak i większości krajów afrykańskich wynosi on 3. Wartość tą mnożymy przez wskaźnik zastosowanego filtra. Jeżeli używamy kremu z SPF 30 wówczas mamy pełną ochronę przez 1,5h. Jeżeli zabieramy ze sobą dzieci musimy pamiętać o tym że ich naturą jest ruch. Krem ściera się przy zabawach na piasku i kąpielach w wodzie. Należy więc smarować dziecko o wiele częściej, nie zwracając uwagi na wyliczoną wartość. Optymalnie będzie w tym przypadku nakładanie emulsji do opalania na skórę dziecka co około 1-2h.

Kosmetyki wodoodporne

Producenci oferujący kosmetyki do opalania w większości przypadków reklamują je jako wodoodporne. Ich używanie jest wskazane w szczególności w momencie, gdy opalanie na plaży łączymy bezpośrednio z kąpielami morskimi. Okazuje się jednak że z wodoodpornością jest naprawdę bardzo różnie. Kosmetyki są poddawane testom. Krem nakłada się na skórę i udaje się na dwie 20 minutowe sesje kąpieli do wody. Jeżeli wskaźnik ochrony po tym czasie nie spadnie poniżej 75 % wówczas kosmetyk zaliczany jest do grupy wodoodpornych. Testy te jednak nie są do końca wiążące. W szczególności w przypadku dzieci które jak wiemy w wodzie są w stanie wyprawiać naprawdę bardzo różne rzeczy. Miejmy więc na uwadze to, aby po wyjściu z dłuższej kąpieli w wodzie zawsze ponownie posmarować swoje ciało emulsją do opalania. Bądźmy rozważni i opalajmy się z umiarem. Gorące słońce Tunezji naprawdę może zniszczyć naszą skórę pozbawioną wystarczającej ochrony.