Panajim jest stolicą stanu Goa znajdującego się w zachodnich Indiach. To liczące ponad 65 tysięcy mieszkańców miasto jest ważnym centrum administracyjnym oraz handlowym regionu. Dodatkowym jego atutem jest atrakcyjna lokalizacja. W pobliżu znajdują się najpopularniejsze plaże stanu Goa – Miramar, Dona Paula i Bambolim co czyni z niego miejsce bardzo chętnie odwiedzane przez turystów. Nie można także zapominać o licznych zabytkach z epoki portugalskiego panowania, które sąsiadują z bardziej orientalnymi świątyniami muzułmańskimi czy hinduskimi. Wszystko to tworzy ciekawy koloryt miasta, które nigdy nie zostało zalane, jak brzmi tłumaczenie jego nazwy. Jeżeli doda sie do tego położenie na terasach rzeki Mandovi oraz orientalny koloryt nie można się dziwić, że jego zwiedzanie co roku staje się celem wielu odwiedzających.

Pogoda w Panajim – kiedy najlepiej przyjechać?.

Panajim leży w strefie klimatu tropikalnego monsunowego. W związku z tym pogoda ma bardzo duże znaczenie przy wyborze terminu przyjazdu. Lato, trwające tu od marca do maja jest upalne, z temperaturami przekraczającymi 30 stopni Celsjusza. Od czasu do czasu mogą zdarzyć się opady, których częstotliwość zwiększa się wraz ze zbliżaniem się pory monsunowej. Rozpoczyna się ona zazwyczaj w czerwcu i trwa do września. Wysokie temperatury łączą się wtedy z bardzo obfitymi opadami, sięgającymi nawet około 1000 mm w ciągu miesiąca oraz silnym wiatrem. Po porze monsunowej przychodzi zima, kiedy temperatury oscylują w okolicach 25 stopni a deszcz nie pada prawie wcale.

Przygotowanie do przyjazdu – wybór mapy i przewodnika

Wyjeżdżając do Indii warto zaopatrzyć się w dobry przewodnik i mapę. Pozwoli to dobrze zaplanować zwiedzanie oraz uniknąć niepotrzebnego stresu podczas poszukiwania poszczególnych obiektów. Na rynku dostępnych jest kilka anglojęzycznych przewodników, w których znajdziemy informacje o Panajim. Są to między innymi:

  • Discover India wydawnictwa Lonely Planet – bardzo obszerny opisujący całe Indie, a przez to mniej miejsca poświęcający poszczególnym miastom.
  • Goa & Mumbai z Lonely Planet, który skupia się jedynie na tym stanie
  • Goa Beaches także z Lonely Planet opisujący najbardziej znane plaże prowincji oraz ich otoczenie.

Przewodniki zaopatrzone są w mapki poszczególnych miast wraz z zaznaczonymi najważniejszymi zabytkami.

Zwiedzanie Panajim – najważniejsze zabytki

Panajim z niewielkiej wioski przekształcił się w tętniące życiem miasto w okresie portugalskiego panowania w tej części Indii. W związku z tym posiada on wiele ciekawych zabytków z tego okresu, które sąsiadują z niemniej interesującymi orientalnymi budowlami.

  • Barokowy kościół pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny z XVI wieku
  • Pałac Idalco zbudowany przez sułtana Adil Shaha w XVI wieku i przebudowany następnie przez Portugalczyków. Do końca XVIII wieku był siedzibą wicekróla.
  • Fontainhas – położona na wzgórzach portugalska dzielnica z malowniczymi domami
  • Meczet Jama Masjid
  • Świątynia Mahalaxmi

Poza zabytkami warto zwiedzić także rezerwat ptaków Salima Ali położony w pobliżu miasta na jednej z wysp na rzece Mandovi Choraco. Jest to jeden z największych rezerwatów ptasich w Indiach, a dostać się do niego można z Panajim promem.