Pogoda w Starym Delhi

Pogoda w Starym Delhi jest ściśle zależna od panujących w Indiach pór roku. Najwyższe temperatury notowane są tutaj w czasie pory suchej i gorącej. Dochodzą one wówczas nawet do 35◦C. Najcieplejsze miesiące to maj oraz czerwiec. W porze deszczowej, podobnie jak na obszarze całego kraju miasto zmaga się z dużą ilością opadów oraz licznymi monsunami. Najbardziej deszczowe miesiące to lipiec oraz sierpień. Wysokość opadów dochodzi wówczas do 200 mm. W porze suchej i gorącej turyści nie napotykają na problem opadów. W grudniu i styczniu w Starym Delhi jest stosunkowo chłodno. Słupki rtęci osiągają wówczas poziom 15 kresek.

Mapa i przewodnik

Miasto jest częścią stolicy kraju. Znajduje się ono w centralnej części Indii. Przewodnik oprowadzający po największych zabytkach tego miejsca na pewno zarezerwuje masę czasu na zwiedzanie Czerwonego Fortu oraz meczet Kutb Minar. Są to dwa punkty, których nie może zabraknąć w planie każdej większej wycieczki. Krótkie przystanki, to mniejsze świątynie i grobowce oraz spacer nad rzeką Jamuna.

Zwiedzanie i zabytki

Stare Delhi, to miasto, w którym zobaczyć można naprawdę szereg ciekawych zabytków. Pierwsze wzmianki na temat powstania miast pochodzą jeszcze sprzed narodzin Chrystusa. Świadczą o tym stare mury, które zostały wykopane na terenie Starego Fortu w Delhi. Ich powstanie datuje się na 1500 rok przed naszą erą. Według wielu legend na miejscu obecnego miasta w IV w.p.n.e znajdowało się miasto Indraprastha. Te informacje wskazują jednoznacznie za fakt, że obecna stolica kraju jest najstarszym miastem na terenie Indii. Co warto zobaczyć będąc w Starym Delhi? Na pewno meczet Kutb Minar. Ma on wysokość 73 metrów i charakter wieży. Zdobiona jest ona na całej wysokości żłobieniami. Jej powstanie datuje się na XII wiek naszej ery. Drugim z zabytków, o którym nie należy zapomnieć jest Czerwony Fort. Budowla wykonana przy użyciu czerwonego piaskowca powstała za panowania dynastii Wielkich Mogołów. W 2007 roku wpisana została na listę światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Mur otaczający fort ma 2,5 km długości, a jego wysokość dochodzi nawet do 20 metrów. W okolicy warto również odwiedzić kilka większych świątyń oraz grobowców. Polecam również spacer brzegiem znajdującej się nieopodal Czerwonego Fortu rzeki Jamuna.