Cypr – klimat

Cypr położony jest we wschodniej części Basenu Morza Śródziemnego, sąsiadując tym samym z wielkim masywem kontynentu azjatyckiego. Dlatego panuje tutaj klimat podzwrotnikowy śródziemnomorski, obiecujący udane wakacje niemalże w dowolnie wybranym miesiącu.
Upalne oraz suche lato, to tylko jedna z zalet tej wspaniałej wyspy. Dla osób, które urlopują dopiero podczas sezonu zimowego, słońca na cypryjskich plażach również nie zabraknie, i z wakacji będzie można przywieźć bardzo ładną opaleniznę.

Cypr – temperatury powietrza

Jak już wcześniej wspomniano na Cyprze klimat jest sprzyjający dla wczasowiczów przez okrągły rok. Jednak prawdziwy sezon zaczyna się tutaj wraz z końcem kwietnia i początkiem maja, a kończy się dopiero na przełomie września i października. Wtedy bowiem można się spodziewać tutaj najwyższych temperatur. Zaczynają się one kształtować od 25ºC wzwyż.
Najbardziej upalnymi miesiącami na Cyprze są lipiec i sierpień czyli sam wakacyjny szczyt, wtedy bowiem temperatury w różnych zakątkach wyspy osiągają średnio wartości od 30ºC do 34ºC.
Oczywiście zdarzają się temperatury jeszcze wyższe, jednak są one raczej sporadycznymi przypadkami.
Zima jest tutaj naprawdę łagodną porą roku. Jej początek można określać na kres listopada, a koniec wraz z przełomem marca oraz kwietnia. Wtedy temperatury wahają się średnio od 14ºC do 19ºC. 
Zatem jest to idealna pogoda dla tych wczasowiczów, którzy nie przepadają za upałami. Jednak wyjeżdżając na wakacje w sezonie zimowym, należy pamiętać o zabraniu płaszcza przeciwdeszczowego, a także cieplejszych ubrań na chłodniejsze wieczory. Mogą bowiem w tych miesiącach wystąpić nieznaczne opady.

Cypr – temperatury wody

Cypr jest jedną z najczęściej odwiedzanych wysp pod względem biernego podróżowania. Nic dziwnego, w końcu są tu śliczne i przede wszystkim zadbane plaże, a słońce sprzyja zdobyciu pięknej opalenizny. Jednak wygrzewanie się na plaży, pociąga za sobą również chęć kąpieli w Morzu Śródziemnym. Można zatem być spokojnym i bez problemów wziąć nawet ze sobą na wakacje sprzęt do nurkowania. Wszystko dlatego, że podczas sezonu letniego temperatury wody wahają się tutaj od 20ºC wzwyż.
Takie warunki pogodowe sprawiają, że turystom naprawdę ciężko jest opuścić cypryjskie plaże. Miesiące zimowe raczej nie są zachęcające do plażowania, jednak i wtedy śmiałków nie brakuje. 
Temperatura wody jest wtedy zbliżona do temperatury powietrza i waha się w niektórych kurortach od 16ºC do 19ºC, co jest zbliżoną wartością również do normalnej temperatury wody w Morzu Bałtyckiego. 
Dlatego też, wakacje na Cyprze są naprawdę wyśmienitym pomysłem.