Gdy Krzysztof Kolumb odkrył wyspę Haiti, której część wschodnia to dzisiejsza Dominikana, to stwierdził, że odkrył prawdziwy raj na ziemi. Tak samo mówią wszyscy turyści, którzy licznie odwiedzają tą piękną wyspę. Dominikana zachwyca turystów piaszczystymi plażami, z czystą, lazurową wodą. Wzdłuż brzegów morza, ciągną się lasy tropikalne, pełne egzotycznych roślin i zwierząt. Liczne, małe wioski, które otoczone są bujnymi sadami, pełnymi drzewek pomarańczowych, bananowców i krzewów kakao. Do tego jeszcze bardzo ciekawi mieszkańcy, którzy mają różnorodne korzenie: indiańskie, hiszpańskie, francuskie i amerykańskie.

Pogoda na Dominikanie w maju – czy warto w maju jechać na Dominikanę?

W maju na Dominikanie rozpoczyna się powoli lato, więc temperatury są też coraz wyższe. Najczęściej oscylują w granicach: 25-30 ’ C. Zatem są całkiem znośne, jak na tamtejsze warunki i dla nas Europejczyków, nie będą zbyt męczące. Bez problemu, więc, będziemy mogli w maju korzystać z kąpieli w morzu, bez problemu będziemy też mogli opalać się na licznych plażach. Pamiętajmy jednak, że w maju, rozpoczyna się na Dominikanie pora deszczowa, więc musimy być przygotowani także na gwałtowne i ulewne deszcze. Nie trwają one jednak w tym miesiącu zbyt długo, lecz jak już wspomnieliśmy wcześniej- są gwałtowne. Po takim deszczu, szybko się rozpogadza i znów można cieszyć się słońcem. Jedynym minusem jest z całą pewnością wysoka wilgotność powietrza, która jest męcząca dla nas Europejczyków. Zatem najlepiej dostosować się do trybu życia, który prowadzą mieszkańcy Dominikany, wszystko robić spokojnie, nigdzie się nie spieszyć i dużo odpoczywać. Odpoczywajmy zwłaszcza w porze południowej, gdy słońce najmocniej świeci i chrońmy się przed osłabieniem, poprzez picie dużej ilości wody mineralnej- koniecznie butelkowanej.

Co robić, będąc w maju na Dominikanie?

Najlepiej przygotować się na spokojne spacery, a miejsc ku temu z całą pewnością nie zabraknie. Spacerujmy brzegiem morza i podziwiajmy plaże karaibskie, które zachwycą wszystkich różnorodnością roślin, zwierząt i ptaków. Zwiedzajmy malownicze wioski i przyjrzyjmy się życiu miejscowych ludzi. Z całą pewnością zdziwi nie jedną osobę, bardzo widoczna różnica pomiędzy ekskluzywnymi hotelami Dominikany, a wioskami, w których żyją Dominikańczycy. Są one bardzo biedne, a ich mieszkańcy zajmują się najczęściej rolnictwem. Skomplikowana sytuacja polityczna kraju sprawiła, że narosły tam bardzo duże różnice pomiędzy mieszkańcami: z jednej strony są bardzo zamożni właściciele ziemscy, którzy dysponują wieloma hektarami ziem, a z drugiej strony, biedacy, którzy mają w swoim posiadaniu tylko małe skrawki ziemi. Co bardzo ciekawe, choć biedni i prości, to bardzo gościnni i serdeczni dla turystów.