Dominikana – klimat

Dominikana znajduje się pod wpływem klimatu równikowego wybitnie wilgotnego. Jednak na obszarze kraju nie ma typowych pór deszczowych, które miałyby skutkować dużymi wezbraniami wód, lub wielogodzinnymi opadami. Na Dominikanie zauważyć można dwie pory deszczowe o bardzo łagodnym przebiegu. Pierwsza z nich zaczyna się w maju, a kończy w sierpniu. Natomiast druga trwa tylko od listopada do grudnia. Deszcz zenitalny pada raz dziennie i po półgodzinie lub maksymalnie godzinie znowu niebo jest bezchmurne. Dlatego wybierając się na Dominikanę nawet w okresach deszczowych, nie trzeba się martwić zmarnowaną pogodą. Deszcze zenitalne spokojnie można przeczekać w restauracji na pysznym obiedzie, lub zwiedzając jakieś zabytki pod osłoną dachu.

Temperatury na Dominikanie – styczeń

Dominikana to bardzo ciepły kraj, gdzie nawet w styczniu temperatury w dzień wynoszą ok. 29°C. Nawet w nocy na wyspie jest bardzo ciepło, gdyż wtedy temperatura nie spada poniżej 20 °C. Woda też jest bardzo ciepła – jej temperatura wynosi 26 °C. Jeśli ktoś planuje wyjazd na Dominikanę, a chce uniknąć największych upałów, powinien omijać terminy wycieczek przypadające w maju oraz w październiku. Wtedy termometry wskazują nawet wartości sięgające powyżej 35°C.

Pogoda na Dominikanie – styczeń

W styczniu na Dominikanie tak jak przez cały rok panują wysokie temperatury ok. 29°C oraz występują obfite opady. Taka pogoda kształtowana jest przez północne i wschodnie pasaty oraz ciepłe prądy morskie. Wyspa leży w klimacie równikowym, lecz na jej terenie są wysokie góry, na których panuje klimat umiarkowany i temperatury oscylują wokół 16 °C . Dominikanę charakteryzują obfite lecz nierównomierne opady. Najmniej odnotowuje się najwięcej opadów na wybrzeżach Dominikany. Przez 3 zimowe miesiące trwa pora sucha, podczas której wilgotność spada z 90% do 70%.