ndie są krajem dużym i mocno zróżnicowanym pod względem ukształtowania powierzchni. Z tego względu klimat poszczególnych części Indii różni się dość znacznie przechodząc od zwrotnikowego wilgotnego na południu przez zwrotnikowy monsunowy po podzwrotnikowy górski w Himalajach i Karakorum oraz suchy na Nizinie Hindustańskiej. Ze zróżnicowanego klimatu wynika przede wszystkim rożny rozkład temperatury i opadów w poszczególnych częściach Indii.

Pogoda w lutym – od tropików do śniegu

Luty to w całych Indiach czas pory chłodnej. Nie oznacza to jednak, że w całym kraju temperatury są niskie. Bardzo dużą rolę odgrywa tutaj położenie danego miasta czy regionu. Podczas gdy na południu czy zachodzie półwyspu gdzie mamy do czynienia z klimatem tropikalnym aura zachęca nawet do pobytu na plaży to w północnych rejonach kraju, a szczególnie w górach mamy prawdziwą zimę. Na południu Indii zaznacza się w lutym pora sucha. Deszcze należą tu w tym czasie do rzadkości i temperatury, dochodzące niemal do 30 stopni nie są zbyt dokuczliwe.

Podobną tendencję wykazuje zachodnie wybrzeże, gdzie zlokalizowanych jest wiele z bardzo popularnych indyjskich plaż. Im dalej jednak na północ tym większe wpływy zimnych wiatrów wiejących z północy. Także północo-wschodnie wybrzeże Indii jest w lutym w strefie pory suchej. Jest tu w prawdzie gorąco ale suche powietrze powoduje, że upały są łatwiejsze do zniesienia. Im dalej na północ i w głąb lądu tym klimat staje się bardziej kontynentalny. Można to zaobserwować już w stolicy kraju Delhi, gdzie różnice między porą gorącą i chłodną są o wiele bardziej wyraźne niż na południu i wybrzeżu. W lutym nie pada tu prawie wcale a temperatury są stosunkowo niskie. Jednak prawdziwie inny świat zobaczyć można jadąc w okolice Himalajów. Tu bowiem w lutym panuje zima z opadami śniegu, zamieciami oraz bardzo niskimi temperaturami.

Temperatury w Indiach w lutym

Rozkład średnich temperatur w Indiach na początku roku zależy od położenia danej miejscowości. Najcieplejsze jest zachodnie wybrzeże i południe półwyspu, natomiast najniższe temperatury notowane są na północy. Rozkład średnich temperatur w lutym w różnych rejonach Indii (w stopniach Celsjusza)

DelhiBangaloreMumbajKalkuta
temperatury16232423

Gdzie podróżować po Indiach w lutym?

Luty to dobry czas na zwiedzanie południowych i zachodnich Indii. Upały nie przeszkadzają wtedy w podróży, a opady są niewielkie. Suche powietrze powoduje, że widoczność jest dobra a nawet w bardziej upalnych rejonach łatwiej znosi się wysokie temperatury. W lutym lepiej jednak omijać wysokie góry – Himalaje czy Karakorum. Panuja tu bowiem bardzo trudne warunki a do części miejscowości dojazd jest niemożliwy z powodu śniegu. Także temperatury nie zachęcają do pobytu ponieważ spadają bardzo mocno poniżej zera.