Pogoda w Indiach w grudniu – temperatury, grudzień, Indie

Tropikalny klimat panujący na większości obszaru Indii powoduje, że występują tu dwie pory roku – wilgotna i gorąca oraz sucha i chłodna. Są one dodatkowo związane z występowaniem monsunu wiejącego od oceanu w porze gorącej i od lądu w porze suchej. Monsun letni przynosi obfite i gwałtowne opady połączone z bardzo mocnymi wiatrami. Występują wtedy także najwyższe temperatury a powietrze jest wilgotne. Z kolei pora chłodna pozbawiona jest w zasadzie opadów a temperatury są jak na tutejsze warunki dość niskie. Nie oznacza to jednak, że przyjeżdżając do Indii w grudniu mamy sie spodziewać zimna. Tutejszy chłód to bowiem temperatury w granicach 15 – 25 stopni Celsjusza zależnie od rejonu. Odmiennie na tym tle prezentują się oczywiście Himalaje, gdzie panują zupełnie zimowe warunki.

Charakterystyka pogody w Indiach w grudniu

Grudzień to w całych Indiach czas pory suchej. W północnych rejonach kraju zaznacza się dodatkowo wpływ chłodnych wiatrów wiejących z głębi lądu. Jest to normalne zjawisko w klimacie monsunowym. Powoduje jednak, że północ Indii jest wyraźnie chłodniejsza od południa, a szczególnie od wybrzeża gdzie zlokalizowane są główne kurorty kraju. Wraz z końcem monsunu letniego zanikają na terenie Indii opady. W grudniu deszcz pojawia się sporadycznie, nie przekraczając zazwyczaj jednego dnia w miesiącu. Suche powietrze jest za to przejrzyste i powoduje, że panujące dość wysokie jak dla Europejczyka temperatury są łatwe do zniesienia.

Rozkład temperatur w Indiach w grudniu

Średnie temperatury grudnia w Indiach kształtują się na poziomie 15 – 25 stopni Celsjusza w zależności od rejonu kraju. Nie obejmują one północnych, górskich krańców państwa, gdzie panuje zima z mrozem sięgającym nawet -20 stopni i silnymi wiatrami potęgującymi wrażenie zimna. Z kolei bardzo przyjemne temperatury panują na zachodnich wybrzeżach, gdzie notuje się w dzień do 30 stopni a nocami do około 20. Wpływ powietrza kontynentalnego widoczny jest dobrze w okolicach stolicy Indii, gdzie w dzień jest ciepło ale nie upalnie. Średnie temperatury w Indiach w grudniu (w stopniach Celsjusza)

DelhiBangaloreMumbajKalkuta
temperatura16212520

Pogoda w Indiach w grudniu – gdzie pojechać?

Grudzień to bardzo dobry miesiąc na wyjazd do Indii. Jest sucho i słonecznie ale nie dokuczają zbytnio upały. Dobrze jest wtedy zwiedzać okolice stolicy czy północno wschodnie i północno zachodnie wybrzeże. Bardzo dobre warunki do wypoczynku panują także w kurortach zachodniego wybrzeża gdzie w ciągu dnia temperatury rosną do około 30 stopni Celsjusza. Z powodzeniem można także w tym czasie podróżować po południu kraju. Jedynie w górach na północnych krańcach Indii panują prawdziwie zimowe warunki z mrozem i mocnymi suchymi wiatrami potęgującymi odczucie chłodu. Powoduje to, że tylko dobrze wyekwipowane wyprawy powinny zapuszczać sie w tamte rejony.