Religia w Grecji
Grecy to naród bardzo religijny. Oficjalną, państwową, wyznawaną przez zdecydowaną większość mieszkańców Grecji, religią jest prawosławie. Występują oczywiście także wyznawcy innych wierzeń, jednak ich liczba nie jest tak dominująca jak w przypadku religii państwowej.
Ostatnimi laty nieco zwiększa się przyrost Ateistów. Ponadto znajdziemy tu wyznawców Islamu (głównie wśród imigrantów), Katolicyzmu, Protestantyzmu czy Świadków Jehowy.
Prawosławny Kościół Grecki
Do wyznawców prawosławia zalicza się ok. 10 milionów Greków. Administracyjnie Kościół ten posiada pod sobą 81 diecezji. Głową Prawosławnego Kościoła Greckiego jest jego ekscelencja , arcybiskup Aten i Hellady, zwany także Prymasem Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego – Hieronim II.
Symbol Prawosławia
Znakiem rozpoznawczym prawosławia – nie tylko w Grecji, ale na całym świecie – jest charakterystyczny krzyż. Odnajdziemy go na kościołach, cmentarzach, ikonach religijnych. Swój wygląd zawdzięcza syntezie trzech krzyży: św. Andrzeja, krzyża greckiego oraz krzyża łacińskiego.
Najważniejsze święto Religijne w Grecji – Wielkanoc
Na pierwszy plan wysuwa się tutaj Wielkanoc. Związane z nią obchody poprzedza, podobnie jak w katolickiej polskiej tradycji – trwający 40 dni post. W wielki wtorek na stołach greckich domostw pojawiają się słodkie ciasteczka noszące nazwę „Koulourakia”.
Wielka Środa to dzień błogosławienia świętego oleju tudzież liści oregano zalanych wodą święconą.
W Wielki Czwartek greckie kobiety przystępują do uroczystej dekoracji grobu pańskiego biało-czerwonymi kwiatami.
Wielki Piątek jest dniem złożenia symbolicznego ciała Chrystusa. Większość sklepów jest wtedy zamknięta, wierzący obchodzą żałobę.
Wielka Sobota z kolei upływa na świątecznych przygotowaniach. Gospodynie gotują potrawy na Niedzielę, która upływa na błogim lenistwie i ucztowaniu przy suto zastawionych stołach.
Najważniejszym elementem w liturgii zwanej „Anastasi” (mszy rozpoczynanej w sobotę, tuż przed północą) jest zapalenie rezurekcyjnych świec. Są symbolem zmartwychwstającego Chrystusa. Kapłan z wielką dostojnością zapala świecę trzymaną w dłoni jednego z wiernych, ten zaś przekazuje ogień kolejnemu. Całują się przy tym w policzki wymawiając słowa: „Chrystus Zmartwychwstał” i odpowiadając „Zaiste, zmartwychwstał”. Następnie udają się do domów, każdy dzierżąc w dłoni odpaloną świecę. Dymem okadzają namalowany na drzwiach znak krzyża, po czym odpalając ogień w przygotowanych wcześniej ołtarzykach domowych. .