Cypr – rozmowy telefoniczne, komórkowe

W przypadku rozmów telefonicznych z Cypru trzeba się liczyć ze stawkami wyznaczonymi przez danego operatora sieci telefonii komórkowej. Istnieją bowiem określone taryfy, które pozwalają na naprawdę tanie rozmowy międzynarodowe. Jeśli ktoś dzwoni ze stacjonarnego bądź z tamtejszej sieci telefonu komórkowego, to wtedy numer kierunkowy na Cypr będzie miał postać +357. Dodatkowo, dzwoniąc ze specjalnych kart zasilających telefon można znacznie obniżyć koszty telefonowania.

Cypr – zakupy

Cypr jest idealnym miejscem dla osób, które uwielbiają przywozić pamiątki, a także lokalną odzież czy smakołyki.

Ceny tutaj są naprawdę przystępne, a towar niespotykany w innych częściach Europy. Tym bardziej, że na Cyprze panuje podział na region turecki oraz grecki. 

Za zakupy na terenie wyspy zapłacimy walutą obowiązującą od 2008 roku czyli euro. Jeszcze do tamtej daty zmiany waluty, na Cyprze płaciło się ich narodową walutą, mianowicie cypryjskimi funtami.

Przy wymianie waluty jeden funt cypryjski wynosił około 1,70 Euro. Dlatego spore grupy osób przed wejściem europejskiej waluty, pracowało na Cyprze. Jeśli chodzi o zróżnicowanie cen na wyspie, to trzeba być świadomym, że w hotelu więcej zapłacimy za podstawowe produkty aniżeli w pobliskim sklepiku lub markecie. Dlatego opłaca się zarezerwować pokój w takim hotelu, który będzie położony nieopodal miejscowych sklepów lub rynków. Dzięki temu nie tylko wczasowicze mają szansę zaoszczędzić sporą gotówkę, ale także wypróbować miejscowych produktów.

W hotelach najczęściej proponowane są typowe europejskie marki.

Ceny kształtują się tutaj mniej więcej na poziomie:

Chleb – ok. 1,40 Euro
Mleko – ok. 1,20 Euro
Paczka papierosów – ok. 3,50 Euro
Butelka wina w sklepie – ok. 4,00 Euro 
Woda – ok. 0,50 Euro

Cypr – strefa bezcłowa

Obecnie strefy bezcłowe są wyznaczone na portach lotniczych. Zatem wszystkie zakupy na terenie Cypru zawierają określony podatek. Dlatego też, jeśli komuś zależy na tańszych zakupach, powinien zrobić to po wyjściu, lub przed wejściem na pokład samolotu.