Co zobaczyć w Santo Domingo? Opis pogody, nocnego życia, zabytków i zwiedzania. Santo Domingo na Dominikanie.

Santo Domingo to stolica Dominikany, państwa położonego na wschodniej części wyspy Haiti na Morzu Karaibskim. Miasto leży na południowym wybrzeżu, u ujścia rzeki Ozama. Zamieszkuje je ponad 3 i pół miliona mieszkańców. jest to największe miasto kraju oraz jego główne centrum administracyjne. Malownicze położenie oraz ciekawe zabytki i parki sprawiają, że jest to także jedno z najciekawszych turystycznie miejsc na Dominikanie. Dlatego też musi się znaleźć w planach każdego turysty, który udaje się w tamte rejony.

Santo Domingo – zabytki i zwiedzanie miasta

Santo Domingo zostało założone w 1498 roku i może poszczycić się mianem najstarszego europejskiego miasta w Ameryce. Jego istnienie nie trwało jednak długo, ponieważ już po kilku latach zostało ono zniszczone przez huragan. Nowe miasto odbudowano niedaleko poprzedniego. Zachowane ruiny pierwszych murów miejskich i zamku można nadal podziwiać poza główna dzielnicą miasta. Pozostałe ważne miejsca w Santo Domingo to:

  • Dzielnica Kolonialna – wpisana w 1990 roku na listę UNESCO mieści w sobie XVI wieczne budynki wybudowane przez Hiszpanów w pierwszych latach istnienia kolonii. Składają się na nią między innymi Katedra Santa Maria Le Menor, najstarsza w Ameryce, klasztor franciszkanów, alkazar, będący w przeszłości siedzibą wicekróla, pałac gubernatora, forteca Fortaleza Ozama oraz historyczne place i skwery.
  • Muzea i galerie – większość z nich zlokalizowana jest w obrębie Dzielnicy Kolonialnej. Najważniejszymi muzeami w Santo Domingo są Muzeum Ojczyzny, Alkazar oraz Casas Reales poświecone kolonialnej przeszłości wyspy.

Większość najważniejszych budowli miasta skupionych jest w bliskiej odległości, co pozwala na ich łatwe zwiedzanie.

Santo Domingo – pogoda

Santo Domingo leży w strefie klimatu tropikalnego monsunowego. Cały rok panują tu upały sięgające nawet ponad 40 stopni Celsjusza. Temperatura w ciągu roku jest wyrównana i bardzo rzadko spada poniżej 20 stopni. Roczne sumy opadów na Dominikanie sięgają około półtora tysiąca milimetrów. Najmocniej pada od sierpnia do października oraz w maju. Pozostałe miesiące są względnie suche. Santo Domingo posiada korzystne warunki klimatyczne ze względu na wiejące tu wiatry, które sprawiają, że gorące powietrze nie staje się bardzo wilgotne. Pozwala to na w miarę normalne funkcjonowanie w tak wysokich temperaturach.

Santo Domingo – zwiedzanie i mapa

Zwiedzanie Dominikany i samej jej stolicy nie sprawia zbyt wielu problemów. Kraj jest bezpieczny, a miejscowa ludność pomocna. Problemem dla polskiego turysty może być jednak brak możliwości zaopatrzenia się w mapy. Nie są one dostępne w Polsce. Można je jednak próbować zamawiać w zagranicznych księgarniach lub na portalach aukcyjnych. Z drugiej strony, duże możliwości pozyskania takich map daje internet, gdzie bez problemu można znaleźć, a następnie wydrukować plan Santo Domingo.