Grecja, kojarzona głównie ze starożytnymi igrzyskami w Atenach, czy Akropolem dziś przyciąga każdego roku rzesze turystów nie tylko z Europy ale całego świata. Przyjeżdżają tu młodsi, przybywają i starsi. Rodziny z dziećmi, młode małżeństwa, zorganizowane grupy wycieczkowe, pac[zki znajomych oraz single marzący o wakacyjnym romansie, a niekiedy i znalezieniu partnera na całe życie. Często każdy turysta to inny cel podróży, inne plany co do tras zwiedzania, sposoby spędzania urlopu, a niekiedy i czyste szaleństwo na które nie ma recepty. Młodzi chwytają życie takie, jakim jest nie planując co zrobią następnego dnia. Żyją chwilą i cieszą się tym, co do zaoferowania mają im nadmorskie, greckie kurorty. Nieco starsi, stateczni już obywatele wielu krajów napawają swe oczy egzotycznymi niekiedy widokami, relaksują w hotelowych basenach i na greckich plażach, decydują na zakup przynajmniej jednej wycieczki fakultatywnej i marzą o tym, by ta słodka beztroska nigdy nie miała końca.

Transport do i wewnątrz Grecji (samochód, autobus, pociąg, skuter, motor)

Większość turystów na pytanie o rodzaj środka transportu, którym docierają do Grecji odpowiada zgodnie: samolot. Są i tacy, którzy decydują się na podróż własnym samochodem, niekiedy w połączeniu z rejsem promem morskim. Pytanie zaś o sposób komunikacji wewnątrz Grecji, udzielają niekiedy diametralnie różnych odpowiedzi, a jeśli ktoś zaznajomi się z tematem greckiej komunikacji to zupełnie nie dziwi go ten fakt bowiem transport w Grecji jest na dość wysokim poziomie pod kątem ilości opcji do wyboru. I ta, będąc w tym kraju wybrać możemy:

  • samochód wynajęty na lotnisku bezpośrednio po przylocie lub w dużym mieście z jednej z wielu dostępnych tam wypożyczalni aut. Koszt wynajęcia samochodu na tydzień to kwota rzędu 150 – 300 euro w zależności od rodzaju auta.
  • autobus, będący najpopularniejszym środkiem transportu publicznego w Grecji. Większość autobusów należy tu do KTEL – przewozowej sieci, która obsługuje większość tras z większych miejscowości do Aten. Bilet na przejazd zakupić można w autobusie lub na dworcu. W przypadku mniejszych miejscowości należy mieć na uwadze fakt, iż ilość kursów autobusowych może tam być ograniczona do dwóch lub nawet jednego na dobę.
  • pociąg, który stanowi w Grecji najtańszy środek transporty. To popularne rozwiązanie komunikacyjne zyskało sobie większość lokalnych klientów, jak i rzesze turystów odkąd w 2004, z okazji igrzysk olimpijskich tabor kolejowy poddany został modernizacji.
  • skuter / motocykl – będący najlepszym rozwiązanie dla lokalnej ludności, która pragnie w krótkim okresie czasu przemieszczać się po danej miejscowości lub pomiędzy sąsiednimi wioskami lub miastami.

Dużą popularnością w Grecji cieszy się również transport morski, pożądany zwłaszcza, jeśli przyjdzie nam podróżować pomiędzy greckimi wyspami i wysepkami. Cennik biletów ustalony jest tu z góry i zależy od wielu czynników, jak chociażby długość trasy, którą mamy do pokonania, czy też klasę, którą będziemy podróżować. Warto pamiętać, że podróż drogą morską z motocyklem lub samochodem oznacza dodatkowe koszty za bilety.