Jadąc do Grecji nie ma obowiązku robienia żadnych szczepień z powodu braku zagrożeń epidemiologicznych. Pod tym względem jest to kraj bardzo bezpieczny, porównywalny z wieloma innymi krajami europejskimi. W związku z tym, że Grecja również należy do Unii Europejskiej, to zgodnie z odgórnymi ustaleniami, wszyscy członkowie unii są objęci na terenach państw unijnych bezpłatną opieką podstawową. Oznacza to, że gdy przydarzy nam się choroba lub wypadek w Grecji, to mamy tam prawo do bezpłatnej opieki, tak jak rodowici mieszkańcy tego państwa. Oczywiście jeżeli zdarzy się tak, że za coś będziemy jednak musieli na miejscu zapłacić, to po powrocie do kraju możemy złożyć w NFZ wniosek, na podstawie którego zostaną zwrócone nam wszystkie poniesione koszty. Musimy jednak pamiętać o tym, aby mieć wszystkie rachunki i kopie recept, które będą nam wypisywane przez greckich lekarzy.

Grecja – szczepienia przed wyjazdem

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, nie ma obowiązkowych szczepień przed wyjazdem do Grecji. Oczywiście dla własnego bezpieczeństwa warto przed wszelkimi wyjazdami zaszczepić się na choroby, które często występują w dużych skupiskach ludzkich. Warto więc, zastanowić się nad szczepieniem przeciwko grypie i wirusowemu zapaleniu wątroby. Gdy się zaszczepimy, to z całą pewnością przywieziemy po powrocie do kraju, tylko miłe wspomnienia a nie poważną chorobę. Pamiętajmy jednak o tym, żeby o szczepieniach pomyśleć odpowiednio wcześnie, gdyż najczęściej aby mieć całkowitą ochronę trzeba być poddanym kilku próbom w odstępie czasowym.

Grecja – zdrowie na miejscu

Grecja to kraj w którym opieka zdrowotna jest na wysokim poziomie. Pamiętajmy jednak o tym, że lepiej jest zapobiegać niż leczyć. W myśl tej starej ale mądrej zasady, pamiętajmy przede wszystkim o zachowaniu ostrożności i o zdrowym rozsądku. Ominie nas wówczas wiele przykrych niespodzianek i chorób. Wystarczy często i dokładnie myć ręce, zawsze pić tylko wodę butelkowaną, nie jeść posiłków w podejrzanych miejscach itp. Niby proste rzeczy a potrafią zdziałać cuda, trzeba tylko zawsze się do nich stosować.