Wybieramy wczasy pod klimat i pogodę w Turcji

Planując wyjazd do Turcji koniecznie musimy sprawdzić przewidywane warunki pogodowe. Można oczywiście zawierzyć długoterminowym prognozom pogody, ale lepszym rozwiązaniem jest sprawdzenie statystyk dotyczących klimatu w danym mieście. 
Zasada jest prosta: im bliżej morza, tym bardziej klimat jest łagodny, a z turystycznego punktu widzenia szczególnie istotne są stosunkowo ciepłe zimy, dzięki czemu również wtedy można wypoczywać w danym rejonie.

Jaka jest pogoda w Stambule?

Stambuł jest miastem dosyć pod tym względem dynamicznym, turyści, którzy wybrali właśnie to miasto na cel swojej wycieczki zwracają uwagę przede wszystkim na:

  • Temperatury za dnia od 8 stopni w styczniu do 28 stopni Celsjusza w lipcu 
  • Temperatury nocne odpowiednio 3 i 18 stopni
  • Relatywnie niewielką w porównaniu z innymi miastami ilość godzin słonecznych: od 3 w grudniu i styczniu do 12 w lipcu, przy czym duży wpływ na zimową wartość ma spore zachmurzenie 
  • Zima jest także zdecydowanie bardziej wilgotna od lata, więc przeciwdeszczowy, lekki płaszcz będzie nie od rzeczy.

Kiedy do Stambułu?

Stambuł jednak nie jest miejscem biernego wypoczynku, więc nawet wczesne lato czy okres tuż po sezonie, kiedy robi się chłodniej, będzie dobrym czasem na wojaże. Lato natomiast można z czystym sumieniem pozostawić miłośnikom życia nocnego, które po sezonie trochę przycicha, za to wtedy zaczyna się sezon na zwiedzanie miasta, kiedy słońce już nie pali tak niemiłosiernie.

A że do zobaczenia jest całkiem sporo to i chętnych przez cały rok nie brakuje.

Kiedy jest najlepszy czas na wczasy w Kemer?

Trochę inaczej wygląda sprawa w mieście Kemer na południu, gdzie najlepszym okresem na podróże jest czas pomiędzy majem a październikiem. Kemer jest jednak – w przeciwieństwie do Stambułu – miejscowością typowo wypoczynkową, gdzie aktywny wypoczynek, i owszem, ale i tak całe życie skupia się wokół morza, którego temperatura poniżej szesnastu stopni nie spada, za to w lecie wzrasta do niemal 28.

W szczycie turystycznym liczba dni deszczowych to raptem 1 na miesiąc, w zimie zaś nawet do 10 i więcej.

  • Sezon turystyczny w Kemer zaczyna się w drugiej połowie czerwca, ale dobre warunki do wypoczynku panują już w maju. 
  • Koniec sezonu przypada na wrzesień, ale październiki wciąż jeszcze jest ciepłym, słonecznym miesiącem.
  • Kemer, inaczej niż Stambuł, nie zapewnia aż tak dużej różnorodności form wypoczynku.
  • Warto sprawdzić szczegółową prognozę pogody w Kemer na okres wyjazdu, ponieważ czasem zdarzają się serie chłodniejszych dni.