Choć styczeń w Bułgarii bywa zimny i mroźny tak jak w Polsce, to jednak jest to idealne wręcz miejsce na spędzenie zimowego urlopu. Zachwyceni będą zwłaszcza miłośnicy wszelkich sportów zimowych, gdyż w Bułgarii jest wiele bardzo dobrze przygotowanych tras narciarskich, zarówno dla osób zaawansowanych jak i dla tych początkujących. Do tego bardzo wysokiej klasy zaplecze turystyczne, w postaci hoteli, restauracji i dyskotek.

Pogoda i temperatury.

Bułgaria podobnie jak i Polska znajduje się pod wpływem klimatu umiarkowanego, który sprawia, że zimy tam są mroźne i wietrzne. Temperatury powietrza w miesiącu styczniu wynoszą około -5’ C w dzień i -10’C w nocy. Oczywiście im wyżej w górach, tym temperatura niższa i bardziej zmienna. W styczniu najczęściej leży w Bułgarii śnieg, więc jest to prawdziwy raj dla miłośników sportów zimowych.

Zimowe sporty w Bułgarii.

Jak już wspomnieliśmy wyżej, w Bułgarii jest wiele dobrej jakości tras narciarskich, które przystosowane są zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych. Jednym z największych, zimowych ośrodków turystycznych jest Bansko, które znajduje się w górach Pirin, w południowo- zachodniej Bułgarii. Profesjonalne trasy dla narciarzy, snowboardzistów, dla młodszych i starszych. Ponadto wypożyczalnie sprzętu, szkółki narciarskie, trasy przełajowe jak i biegowe, które ściągają turystów z całego niemal świata.
Co też bardzo ważne, zwłaszcza dla rodzin z dziećmi, na miejscu w miasteczku jest przedszkole, gdzie pod opieką animatorów i profesjonalnych opiekunów, można zostawić dzieci gdy wybieramy się w trudniejsze trasy, które nie są odpowiednie dla najmłodszych.