Tiut – pogoda, wczasy, przewodnik, mapa. Mieszkańcy Tiut witają wjeżdżających turystów miętową herbatą, która jest zaparzana w rytualny sposób.

Maroko to jedno z najbardziej malowniczych miejsc na świecie. Każda jego miejscowość, zarówno ta największa, czy też najbardziej znana, zachwyci każdego turystę. Nawet te najmniejsze wioski, a raczej osady, zachwycą swoją egzotyką, pełnią kolorów i zapachów. Jedną z takich miejscowości jest wioska Tiut, która znajduje się na zboczach gór Antyatlasu, w odległości około 25 km od kupieckiego miasteczka TAROUDANT, który jest nazywany Małym Marrakeszem.

Przewodnik po Tiut – co ciekawego zobaczymy?

Mieszkańcy Tiut witają wjeżdżających turystów miętową herbatą, która jest zaparzana w rytualny sposób. To oznacza, że jesteśmy mile widziani i że życzą nam szczęścia i powodzenia. Właśnie tam pozyskuje się najlepszy olej kosmetyczny na świecie z owoców arganowca, a ciężką pracę wykonują głównie kobiety. Jest to już region górski i nie można poruszać się autami, więc trzeba przesiąść się na miejscowy transport: na osiołki- a naprawdę warto. Wokół wsi Tiut, znajduje się kilka osad, gdzie jest bardzo żyzna gleba i rośliny mają prawdziwy raj dla swojego wzrostu. Zobaczymy tam wspaniałe gaje oliwne, palmowe, drzewka pomarańczowe, bananowce, a to wszystko w pięknie mieniącym się słońcu. Do tego dochodzą niesamowicie intensywne zapachy tych owoców, tworząc atmosferę wręcz nieziemską.

Pogoda w Tiut – kiedy warto jechać?

Maroko jest najpiękniejsze wiosną, gdy skończy się pora deszczowa, gdyż wówczas wszystko zaczyna bardzo bujnie rosnąć. Oczywiście wszystko rośnie bujnie tylko w oazach, ale widok jest niezapomniany. A takie oazy możemy spotkać, tak jak już wcześniej wspomnieliśmy, w rejonach wioski Tiut. W maju i w czerwcu temperatura wynosi tam około 20 -25 ’ C, zatem jest całkiem przyjemnie. Im bliżej lata tym oczywiście temperatury rosną i powietrze robi się coraz bardziej suche. Pełno też jest kurzu, którym praktycznie wszystko jest zasypane.