Tunezja, Afryka, co warto zobaczyć w Tunezji? Zabytki UNESCO, Kartagina, Matmata, Sahara.

Najpiękniejsze zabytki Tunezji. Zabytki na liście UNESCO Tunezja. Będąc w Tunezji mamy okazję zobaczyć szereg zabytków. Tych mniejszych i większych, bardziej i mniej znanych. Wiele z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Zabytki Tunezji.

Tunezja – kraj wielowiekowej kultury, która przetrwała i zachwyca do dziś. Aby zobaczyć zabytki architektury romańskiej nie trzeba jeździć do Włoch: ruiny Dougga rozmiarami przypominają starożytnego Pompeje, Koloseum w El Jem jest porównywalne do tych z Rzymu.

Kartagina.

Kartagina – jeden z małych cudów świata, stolica Imperium Kartaginy, która została założona w 814 pne.przez Fenicjan. Zwiedzanie starożytnego miasta Kartaginy przypomina lekcje historii i podbojów dokonywanych przez rzymskich legionistów.

Matmata.

Na południu Tunezji, najciekawszy obiekt – Matmata. W jego pobliżu można znaleźć liczne podziemne osady wybudowane przez Berberów. W większości z tych jaskiń – wykutych w skałach na głębokości 10 metrów – nadal mieszkają ludzie. Ale dziś główną atrakcją Tunezji jest niewątpliwie wielka pustynia – Sahara.

Sahara.

Sahara jest to strefa pustynna położona w północnej Afryce. Jest ona największą gorącą pustynią na Ziemi rozciągająca się od Oceanu Atlantyckiego na zachodzie po Morze Czerwone na wschodzie; od północy ograniczona jest górami Atlas i wybrzeżem Morza Śródziemnego.

Zabytki na liście światowego dziedzictwa UNESCO w Tunezji.

Będąc w Tunezji mamy okazję zobaczyć szereg zabytków. Tych mniejszych i większych, bardziej i mniej znanych. Wiele z nich zostało wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Co więc warto zobaczyć odwiedzając Tunezję? Miejsc jest bardzo wiele. Wielu turystów nie wyobraża sobie podróży bez odwiedzenia pozostałości Kartaginy. Powstanie tego miasta datuje się na IX-III w. p.n.e. Ruiny udostępnione do zwiedzania znajdują się na wzgórzu Byrsa. Cały czas trwają tam czynne prace archeologiczne, a badacze natrafiają na liczne pozostałości po przodkach pochodzących z przed wielu tysięcy lat. Będąc na miejscu podziwiać możemy również pozostałości masywnego muru obronnego który niegdyś otaczał miasto i chronił przed najazdem wroga. Kolejnym przystankiem na mapie turysty zwiedzającego Tunezję jest Tophet. W okolicy tego miejsca zobaczyć można tzw. święty okręg. Według opowiadań w VI-III w p.n.e. w miejscu tym odbywały się obrzędy polegające na składaniu ofiar z ludzi. Dla osób interesujących się architekturą pochodzącą z okresu rzymskiego ciekawym miejscem będą ruiny term Antoninusa Piusa. Przytłaczają one turystów swoim ogromem oraz potęgą. W pobliżu ciekawe dla oka: teatr, amfiteatr oraz zachowane przez wieki fragmenty willi dostojników rzymskich. Na terenie tym odnaleziono bardzo wiele zabytków o ogromnej, kulturowej wartości. Chcąc je obejrzeć należy udać się do Państwowego Muzeum Kartaginy.

Medyna w Susie i Kairuanie – Tunezja.

Ciekawą atrakcją turystyczną jest stara dzielnica Medyny w Susie. Zabudowa tej części miasta pochodzi z czasów rzymski, a także fenickich, a jej powstanie datuję się na ok. IX – V w. p.n.e.. Po za samymi zabudowaniami warto zajrzeć do Wielkiego Meczetu pochodzącego z drugiej połowy IX w. Dla fanatyków sztuki sakralnej ciekawym miejscem okazać się może klasztor muzułmański wybudowany w 821r.. Będąc w pobliżu klasztoru mamy okazję zobaczyć katakumby, których powstanie datuje się na IV w. n.e. oraz Muzeum Archeologiczne z przepiękną kolekcją zabytków oraz robiących oszałamiające wrażanie mozaik. Na mapie Tunezji ważnym punktem turystycznym jest również Medyna w Kairuanie. Znana jest ona turystom przede wszystkim z meczetów. Ponad wszystkimi góruje Wielki Meczet wybudowany w 670r.. Warty polecenia jest również drugi z meczetów Sidi Okba. Zajrzyjmy również w okolice basenów Aghlabidów. To urokliwe miejsce zostało wzniesione w IX w.

Co najbardziej warto zobaczyć na wczasach w Tunezji?

Architektura romańska z nutką orientu – spuścizna po panowaniu tureckim zachwyca z pewnością najbardziej podczas wojaży po Tunezji. Architektura i starożytne budowle to jednak nie jedyna atrakcja tego miejsca, rozciągająca się Sahara, piękne plaże z czystym lazurem Morza Śródziemnego, a także zielone ogrody pełne kwiatów i egzotycznych roślin czynią ten kraj pod każdym względem wyjątkowym, tajemniczym i wartym turystycznych podróży.

Co zwiedzimy w Tunezji?

Niedaleko stolicy Tunezji – Tunisu odnajdziemy pozostałości po wielkim Imperium Fenickim – Kartaginę, założoną jeszcze w 814 wieku przed naszą erą. Tutaj z pewnością urzeknie nas wciąż roztaczająca się atmosfera starożytnych Rzymian i pamiętnych, niezwyciężonych rzymskich legionów. Podczas wycieczki po Kartaginie można oddać się nastrojowi Rzymian, odwiedzając teatr rzymski i amfiteatr, a także piękne, starożytne wille,

Kierując się bardziej na południe Tunezji, zachwyci nas swoim pięknem Matmata i liczne podziemne osady budowane w jaskiniach na głębokość około 10 metrów przez Berberów,

Niewyobrażalna jest wycieczka do Tunezji, bez zwiedzenia Sahary, albo jej części. Sahara – największa pustynia na ziemi rozciąga się od samego Oceanu Atlantyckiego, po samo Morze Czerwone, nie sposób więc przemierzyć ją całą. Warto jednak na grzbiecie wielbłąda, albo podczas jednodniowej wycieczki jeepem poznać zwyczaje beduinów i zobaczyć jej bezkres,

Niedaleko Monastiru zwiedzić można Koloseum, znajdujące się w małym, niegdyś rolniczym miasteczku El Jem. Koloseum wzniesione zostało jeszcze za czasów cesarza Gordiana w III wieku przed naszą erą, na potrzeby areny cyrkowej i ulubionej rozrywki w tamtych czasach – zawodów rzymskich. Podziwiając tę wielką budowlę, można wyobrazić sobie krwawe i niezwykle barwne walki gladiatorów, ale także spektakle teatralne czy festiwale,

Park Narodowy Aszkal – Tunezja kryje w sobie też wiele ciepłej i przyjemnej dla oka zieleni. By poznać jej najpiękniejsze egzotyczne okazy, trzeba wybrać się na spacer po parku Aszkal, który między innymi jest domem dla ciekawych gatunków ptaków. Trzeba przyznać, że widok różowych czy jaskrawoczerwonych Modrzyków na tafli wody zapiera dech w piersiach. Różnorodność tego miejsca – mokradła, wzgórza, lasy i doliny każe pozostać tu nieco dłużej, by napawać się niesamowitymi widokami i krajobrazami nieco dzikiej miejscami Tunezji. Wieczorem park staje się jeszcze bardziej dziki, przepełniony wyciem szakala i zapachem bawołów, dla których jest on swoistym domem.

Płaskowyż jogurty, wznoszący się1271 metrów nas poziomem morza, graniczący niemal z Algerią. Ciekawe jest wejście na górę o charakterystycznym płaskim wierzchołku – krętymi, wyrytymi w skale schodami. Trasa jest dość trudna, aczkolwiek dla pięknych widoków warta do pokonania.

Miasta, które warto odwiedzić.

Tunis – stolica Tunezji, z jego starą częścią miasta i kolekcją mozaik, pochodzącą jeszcze z czasów rzymskich.

Sousse, które nie bez przyczyny ma przydomek Perły Tunezji, kryje w sobie otoczone labiryntem wąskich ulic Mediny, pamiętające czasy fenickiej osady budynki, a także klasztory i meczety. Spośród wszystkich budynków najciekawszym jest stary klasztor obronny – Ribat, znajdujący się w starej części miasta. Wspaniałym punktem widokowym na panoramę Souesse jet wieża strażnicza Ribatu, gdzie w dawnych czasach stacjonowali, chroniący wiarę muzułmańską wojownicy islamscy.

Dugga, to starożytne miasto, po którym dziś można zwiedzać jedynie dobrze zachowane ruiny. Co jest niesamowity, to widok złocistych murów, które z daleka wyglądają jak pola dojrzewającej w słońcu kukurydzy. Dugga jest wiernym obrazem zwykłego dnia z życia starożytnych Rzymian, które możemy poznać przechadzając się uliczkami mauzoleum z II wieku przed naszą erą, zwiedzając wznoszący się ponad miastem Kapitol, czy odkrywając miejsca święte w ruinach miasta. W Dugga jesteśmy widzem nie tylko pięknych pozostałości po Rzymianach, ale także jeśli będziemy mieli szczęście to spektakle, które wystawiane są w teatrze, zbudowanym sprzed 2000 lat.

Safakis – drugie, co do wielkości miasto w Tunezji, z najpiękniejszą w całym kraju Medyna – starą dzielnicą arabską.

Monastir – ciekawe miasto turystyczno – wypoczynkowe, z mauzoleum rodziny Burgibów.

Port El Kantaoui z ogromną przystanią jachtową i polami golfowymi, otoczonymi malowniczymi gajami oliwnymi. Miasto to znajduje się zaledwie 7 kilometrów od Souesse.

Inne ciekawe zabytki Tunezji.

Zabytków jest cała masa. Będąc na urlopie w Tunezji bardzo często najzwyczajniej brakuje czasu na to aby odwiedzić wszystkie najciekawsze miejsca. Postarajmy się jednak znaleźć chwilę na odwiedzenie Amfiteatru w Al-Dżamm z 230-238 r.. Jest on dziełem rzymskiego cesarza. Turyści zwracają uwagę na jego znakomity stan. Według wielu przetrwał on w formie o wiele lepszej niż rzymskie Koloseum. Wrażenie na turystach robią również liczne rzymskie wille oraz znajdujący się w pobliżu dużego – mniejszy amfiteatr. Na swojej mapie atrakcji turystycznych umieśćmy również miasta Karkawan oraz Dugga. Pierwsze z nich jest najstarszą pozostałością po miastach punickich. Punkty warte odwiedzenia to: nekropolia, mury obronne oraz sanktuarium punickie. Powstanie miasta Dugga datowane jest na III w p.n.e.. To właśnie z tego okresu pochodzi najbardziej osławione w Tunezji mauzoleum Atebana. Trochę młodszy jest kapitol poświęcony Jowiszowi oraz ogromny teatr rzymski. Dla ludzi ceniących sobie spokój oraz łono natury idealnym wyborem będzie wycieczka do Parku Narodowego Aszkal. Punktem centralnym jest tutaj jezioro otoczone bagnami. Właśnie w tym miejscu zatrzymują się ptaki lecące z Europy do Afryki. Malownicze krajobrazy, widok wielu rzadkich gatunków ptaków oraz panująca cisza tworzą idealne warunki do relaksujących spacerów.